SuperZoo

6 dôvodov prečo si zaobstarať zakrslého králika

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí iba uvažujú o tom, či si králika zaobstarať alebo nie – ste na správnom mieste! Po prečítaní tohto článku si budete na 100% istý, či z vás bude, alebo nebude králičia mama, alebo otec. 🙂

  1. Živý budík plný energie a chuti objavovať

Zabudli ste si nastaviť budík? Ako hrdý majiteľ králika môžete tieto obavy hodiť za hlavu. Králik presne vie, kedy máte vstávať a nasypať mu krmivo do misky. Králiky patria medzi súmračné zvieratá, takže ich najväčšie „zoomies“ uvidíte, ak si privstanete, alebo chodíte neskoro spávať. Počas dňa sú králiky skôr v „chill“ móde. Mýty o klietkovom chove králikov sú už históriou a preto šup šup, pustite králička prebehnúť sa a nechajte ho objavovať zákutia jeho okolitého priestoru.

  1. Hygiena

Králiky sa dokážu naučiť používať toaletu. Áno, čítate správne. Avšak pozor, nie je to také jednoduché ako napr. pri mačkách. Toaletu musíte špeciálne upraviť jeho potrebám. Vymeňte malý rohový záchodík v klietke za menšiu nekrytú mačaciu toaletu, podstielku dajte iba do toalety (nie ako výplň dna celej klietky) a nad toaletu umiestnite senník.

Králika po skontrolovaní veterinárom dajte kastrovať. Pomôže to pri tvorbe hygienických návykov, nakoľko sa vďaka tomuto zákroku odstráni jeho potreba značkovania močom.

  1. Vegán

Králiky patria medzi výlučných bylinožravcov – tzn. všetko okrem rastlinnej stravy je pre nich nevhodné. Tlačia vás vaši najbližší do konzumácie zdravej stravy? Ako chovateľ králika budete mať stále plnú chladničku zeleniny. Králičí tráviaci systém je založený na častom prijímaní krmiva s vysokým obsahom vlákniny v malých dávkach počas celého dňa. K tomu slúži seno. Ak je niekto z členov domácnosti alergik na peľ, seno či prach, prítomnosť tohto zvieratka vo vašej domácnosti by ste mali zvážiť.

 

  1. Unikátny spôsob lásky

Králiky si vzájomne prejavujú lásku ležaním bok po boku a vzájomným oblizovaním si hlavičiek. S králikom sa vám dostane veľa nezištnej lásky. Avšak pozor, k vybudovaniu tohto vzťahu je potrebné tolerovať potreby zvieratka a stavať váš vzájomný vzťah krok po kroku. Keďže patria do skupiny zvierat, ktoré sú v prírode korisťou, ich prejav lásky je ťažšie vybudovateľný, než u psíka či mačičky.  S kúpou králika vás čaká približne 7 až 10 rokov po boku veľkých osobností v malých telíčkach s guľatým chvostom a dlhými ušami.

  1. Elektrikár na počkanie

Sedia vaše deti príliš veľa pri počítači? Váš králik to vie rýchlo zmeniť. Je to totiž odborník na káble. Ak sa na jeho expedícii po dome nájde kábel bez ochrannej krytky, čoskoro to pocítite. V ohrození sú aj nelakované časti nábytku, či mäkké podložia ako je deka či paplón.

  1. Príliv športových aktivít do vášho života

Život s králikom má taktiež benefit pre vašu pohybovú aktivitu. Pokiaľ si zvolíte ľahkú záťaž, postačí denná starostlivosť, ktorá spočíva vo výmene vody, znečistenej podstielky, doplnenia krmiva, upratovania králičieho výbehu a zvyškov z obhryzených hračiek, alebo skladaním králika dolu z gauča, kde má zákaz chodiť. 🙂

Ak však chcete vyšší level záťaže, môžete svojmu ušiakovi nasadiť postroj pre králiky a začať s ním trénovať na králičí hop. Tento šport, kde králik absolvuje bez cez prekážky sa teší stále väčšej popularite. S králikom je optimálne začať cvičiť už odmalička a keďže väčšina králičkov sa dá ľahko podplatiť maškrtou, nemal by to byť veľký problém. Odporúčame napríklad krúžky z repy Nature Land.

Ak ste sa rozhodli „ísť do toho“ veľmi sa tešíme a radi vás privítame v našej králičej rodine. Popri vašom prvotnom nadšení však nezabúdajte na to, život chovateľa prináša aj mnoho úskalí a preto je potrebné byť odhodlaný vydržať a nevzdať to hneď pri prvých problémoch. Králiky sú skvelými spoločníkmi a (síce svojsky) vám vašu lásku oplatia.

Vypracovala: Mgr. Mária Ivanová, partnership manažér Super zoo

 


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Králik