SuperZoo

Ako správne kŕmiť mačku

Mačky sú maznáčikovia vyberaví. Ako nájsť vhodné krmivo, ktoré bude kvalitné a bude vyhovovať jej potrebám, ale zároveň jej bude chutiť?

Keby sa konala súťaž o najmaškrtnejšieho domáceho maznáčika, prvé miesto by obsadila jednoznačne mačka. Tieto aristokratické šelmičky sú známe pre svoju vyberavosť nielen čo sa týka jedla. Nájsť preto vhodné krmivo, ktoré bude kvalitné a bude vyhovovať jej potrebám a zároveň jej bude chutiť, môže byť občas skutočný oriešok. My vám ho ale pomôžeme rozlúsknuť. Aspoň z časti. Poradíme vám, ako vášho malého tigrika správne kŕmiť.

Aké zložky musí krmivo pre mačky obsahovať?

Bielkoviny

Mačka, na rozdiel od psa, je výhradne mäsožravec a má vyššie nároky na obsah živočíšnych bielkovín v potrave. Bielkoviny sú pre mačku dôležité tým, že sú jediným zdrojom aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu a údržbu svalového tkaniva, ďalšou funkciou je napr. metabolizmus energie. Organizmus mačky si nedokáže vytvoriť bielkoviny sám, sú teda životne dôležité a musia byť obsiahnuté v krmive.

Medzi najdôležitejšie bielkoviny patria:
  • Taurín - mačka ho potrebuje viac, než ktorékoľvek iné zviera. jeho nedostatok sa prejavuje oslabením imunitného systému, stratou sluchu, zraku, poruchami reprodukcie a srdca. Kde taurín nájdeme? Najmä vo vnútornostiach, ale aj v kuracom a morčacom mäse.
  • Arginín – napomáha pri odstraňovaní amoniaku z tela. Pokiaľ nie je amoniak z tela vylúčený, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Môžeme uviesť napríklad infekciu močového ústrojenstva, tvorbu močových kameňov, depresie alebo dokonca aj nervové záchvaty. Arginín nájdeme hojne vo zvieracej srsti, svaloch a koži.

Tuky

Tuky sú v mačacej strave, rovnako ako bielkoviny, zastúpené v živočíšnych zdrojoch. Tráviaci trakt mačky nie je uspôsobený tomu tráviť obilniny a obilné produkty. Obsah tuku v potrave mačky by nemal byť viac ako 30%. Pri dlhodobom podávaní krmiva s vysokým obsahom tuku môžete mačke spôsobiť obezitu.

Funkcia tukov:

  • Absorbujú vitamíny A, D, E a K
  • Sú hlavným zdrojom energie
  • Sú základnými stavebnými prvkami bunkových stien

Sacharidy (cukry)

Mačka nie je schopná sacharidy správne tráviť z dôvodu absencie amylázy, čo je tráviaci enzým, ktorý štiepi cukor a robí ho stráviteľným. Preto by jeho spotreba vo výžive mačiek nemala presiahnuť viac ako 10 %. Domácej mačke môžeme trávenie cukrov uľahčiť podávaním ryže alebo ovsených vločiek. Oboje musí byť tepelne upravené.

Sacharidy sú zdrojom vlákniny a zaisťujú tak zdravé črevá. Vo voľnej prírode mačka zožerie obsah žalúdka svojej koristi, takže sa o prísun sacharidov nemusí starať. Mačkám domácim musíme sacharidy zaistiť my.

Minerálne látky a stopové prvky

Pre správny vývoj organizmu a celkové zdravie sú nenahraditeľné. Pokiaľ podávame mačke čo najpestrejšiu stravu, nedostatok minerálov a stopových prvkov v organizme mačky nehrozí.

  • Vápnik – mačacie mlieko (špeciálne upravené, bez laktózy), syr, tvaroh, jogurt
  • Fosfor – mäso
  • Železo - vaječný žĺtok
  • Jód – morské ryby
  • Vitamíny

Rovnako ako pri mineráloch a stopových prvkoch ich prísun zaistíte pestrou stravou. Vitamíny významne ovplyvňujú funkciu vnútorných orgánov.

Druhy krmív pre mačky

Suché krmivo (granule)

Existuje nepreberné množstvo značiek suchých krmív pre mačky. Je dôležité sledovať, čo jednotlivé krmivo obsahuje a či spĺňa výživové požiadavky. Je tiež dôležité, aby mačka mala v miske neustále čerstvú vodu.

Rozdelenie granúl pre mačky podľa kvality:
  • Ekonomické - krmivá s najnižšou kvalitou, ktoré zoženiete v supermarketoch. Môžu spôsobovať zdravotné problémy a choroby vzhľadom na nevhodné zloženie (vracanie, hnačky, močové kamienky a pod.). Granule sú chemicky farbené a umelo dochucované.
  • Prémiové – o niečo málo lepšia kvalita ako ekonomická, ale bohužiaľ pre správnu výživu mačky stále nedostačujúca. Často totiž obsahujú obilniny.
  • Superprémiové - obsahujú kvalitné suroviny. Superprémiové granule pre mačky majú vysokú výživovú hodnotu. Obsahujú všetky potrebné látky, ktoré sú potrebné na pevné zdravie a psychickú pohodu mačky.
  • Holistické (ultraprémiové) – najvhodnejší a najkvalitnejší typ krmiva. V zložení nájdete iba prírodné konzervanty. Holistické krmivo pre mačky sa vyrába z kvalitných BIO potravín a neobsahujú obilniny.
Rozdelenie podľa potrieb mačky:
  • Kastrované mačky
  • Indoor pre mačky žijúce iba v byte alebo pre mačky žijúce vonku
  • Sensitive pre mačky s citlivým zažívaním
  • Krmivo pre maškrtné, vyberavé mačky
  • Krmivo pre mačky s nadváhou
  • Veterinárne diéty - sú určené pre mačky trpiace chronickým ochorením, napr. Urinary pre mačky s obličkovými a močovými problémami, Intestinal na podporu pri liečbe gastro-intestinálnych ochorení.
Rozdelenie podľa veku mačky:
  • Mačiatka – krmivo obsahuje všetko dôležité, čo mačiatko potrebuje k správnemu rastu a vývoju
  • Dospelé mačky – krmivo udržuje mačku v kondícii a zaisťuje psychickú a fyzickú pohodu
  • Staršie mačky - krmivo obsahuje všetko, čo potrebuje mačacie senior k pohodovému veku

Vlhké krmivo (konzervy, paštéty)

Do tejto kategórie spadajú konzervy a paštéty. Delíme ich podľa kvality, spôsobu úpravy, veterinárnej (zameranej na zdravotné problémy, rovnako ako u suchého krmiva

B.A.R.F.

U psov je tento štýl kŕmenia už bežnou vecou, ​​u mačiek to tak nie je. Keďže mačka je primárne mäsožravec, je potrebné brať do úvahy to, že u mačiek musí byť skladba iná, a to 70% mäsa, 20% mäsitých kostí, 10% rastlinných zložiek (byliny, ovocie, zelenina). Tento typ výživy je prirodzený, pretože kopíruje výživu voľne žijúcich mačiek, na ktorých jedálničku sú vtáky, malí hlodavce a ryby. Aby mačka prospievala, je potrebné, aby sme sa nad kŕmením viac zamyslieť, vytvoriť pestrý jedálniček a udržať dlhodobú skladbu, aby mačka na B.A.R.F.u skutočne prospievala. Tiež existuje možnosť kombinácie surovej stravy so špeciálnymi granulami lisovanými za studena, ktoré sú vhodné ako doplnok k B.A.R.F.u.

Varená strava pre mačku

Aj pri tomto spôsobe kŕmenia je potrebné poznať výživové požiadavky mačky, aby mačke nič nechýbalo a bola zdravá a spokojná. Varenie pre mačku je časovo náročné a rovnako ako u B.A.R.F.u je potrebné myslieť na to, ako zaistiť mačke kŕmenie, keď budete preč napr. na víkend. Ideálne je kombinovať varenú stravu s granulami.

Priblížili sme Vám konkrétne spôsoby kŕmenia mačiek, ale o tom, ako kŕmiť svoju mačku si musí každý urobiť vlastný obrázok. Väčšina majiteľov mačiek spolieha na zlatý stred - suché krmivo v kombinácii s vlhkým krmivom ak tomu mačke občas prilepší surovou alebo varenou stravou.

Niekoľko dôležitých pojmov týkajúcich sa výživy mačky:

Mlieko

Neustále sa vedú diskusie o tom, či je mlieko škodlivé alebo nie. Ako to teda je? Pre nás je to základná surovina, ktorú máme neustále v chladničke, ale mačkám nikdy kravské mlieko nedávajte, pretože obsahuje laktózu (mliečny cukor), ktorú mačací organizmus nedokáže stráviť a teda môže spôsobiť nadúvanie, bolesti brucha alebo dokonca hnačku. Pokiaľ chcete mačke nejakú mliečnu pochúťku predsa len dať, ponúknite jej špeciálne mlieko pre mačky bez laktózy.

Bezoáry

Jedná sa o zmotky chlpov, ktoré mačka prehltne keď sa olizovaním čistí. V lepšom prípade ich vyzvráti. Pokiaľ sa ale chlpy nahromadia v tráviacom trakte a nie je im umožnený hladký priechod čreva, môžu spôsobiť podráždenie žalúdka, nechutenstvo, nepriechodnosť čriev a privodiť mačke veľké bolesti. Je nutné rýchlo vyhľadať veterinára, jedná sa o stav ohrozujúce zviera na živote. Pokiaľ mačka žije v byte, pomocníkom môže byť tzv. mačacia tráva, ktorá okysľuje tráviaci trakt a reguluje trávenie alebo pasta proti bezoárom s maltózou, ktorá obalí prehltnuté chlpy a opustí organizmus mačky so stolicou. Niektoré granule, najmä pre mačky chované vo vnútri, obsahujú vyššie percento prírodnej vlákniny, ktorá zaistí hladký priechod chlpov tráviacim traktom a mačka ich tak vylúči spolu so stolicou. Odporúčame tiež ako prevenciu často mačku česať a tým odstraňovať odumretú srsť.

Mlsnosť, vyberavosť

Mačky sú snáď najväčšími maškrtami vo zvieracej ríši. Sú vyberavé. Všeobecne platí, že na to, na čo si zvykne mačka v prvom pol roku (najmä vlhké krmivo, maškrty), s tým nebude mať v dospelosti problémy, pretože „čo sa v mladosti naučíš…“. Môže sa ale tiež stať, že výnimka sa nájde. Niektorí majitelia mačiek si doslova niekedy bijú vlasy, keď menia mačke krmivo a tá ho striktne odmieta. Chce to vytrvať a byť trpezlivý a postupne primiešavať k starému krmivu.

Hladovka

Nikdy nenechajte mačku hladovať. Mačka by mala dostať krmivo aspoň 2x denne s tým, že cez deň by aj tak mala mať granule k dispozícii. Hladovka trvajúca viac ako 24 hodín môže mačku ohrozovať na živote.

Krmivo pre psov

Ako už bolo povedané, mačka je na rozdiel od psa výlučne mäsožravec, preto nie je prípustné kŕmiť mačku psím krmivom. Oba tieto živočíšne druhy majú odlišné nároky na výživu, preto v domácnosti, kde žije mačka a pes potravu striktne oddeľovať a strážiť, aby si navzájom kŕmenie neujídali.

Prečítajte si aj ďalšie tipy týkajúce sa výživy. Odporúčame aj naše video Ako kŕmiť mačku.

 


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Kŕmenie a výživa mačiek