Nebezpečenstvo vonkajších parazitov
5 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
Antiparazitné ošetrenie je nevyhnutné na udržanie zdravia domácich zvierat a ochranu pred rôznymi parazitmi, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, ktoré zďaleka nekončia „len“ stratou zopár kvapiek krvi. V tomto článku sa budeme venovať rôznym typom antiparazitného ošetrenia, parazitom, proti ktorým chránia, ich spôsobu použitia a dôležitým opatreniam, ktoré je potrebné dodržiavať počas ich podávania.
Endoparazitiká: Lieky určené na liečbu vnútorných parazitov, ako sú červy (hlísty, pásomnice, háčkovce atď.) a prvoky.
Ektoparazitiká: Lieky určené na liečbu vonkajších parazitov, ako sú blchy, kliešte, roztoče, vši a iné.
Kombinované antiparazitárne lieky: Niektoré lieky kombinujú endoparazitiká a ektoparazitiká, čím poskytujú širokospektrálnu ochranu proti vnútorným aj vonkajším parazitom.
Existuje viacero spôsobov účinku antiparazitík. Niektoré parazity len odpudia, kedy hovoríme o repelentnom účinku, spravidla sa na ich výrobu využívajú rôzne extrakty z prírodných silíc a olejov, no využitie majú aj ultrazvukové odpudzovače. Iné dokážu parazity po kontakte s účinnou látkou spoľahlivo zahubiť.
Medzi vonkajšie parazity patria hlavne blchy, kliešte, vši a roztoče. Živia sa krvou svojich hostiteľov a môžu prenášať nebezpečné choroby. Existuje množstvo produktov proti parazitom, pomôžeme vám sa v nich zorientovať.
Sú najobľúbenejšia a najúčinnejšia ochrana. Obojok nadobúda na účinnosti cca druhý týždeň od nasadenia (pokiaľ nie je na obale prípravku uvedené inak). Pre spoľahlivú ochranu nechajte obojok neustále nasadený.
Ako spoznať správne nasadený obojok? Prestrčíte medzi neho a kožu dva prsty, prilieha ku koži, ale nesmie mačku či psa škrtiť, alebo naopak jej na krku visieť.
Obojky a mačky – antiparazitný obojok pre mačky má bezpečnostnú poistku, ktorá v prípade zachytenia mačky napr. o konár predíde uškrteniu zvieraťa tým, že sa poistka uvoľní a obojok sa pretrhne.
Šampón okamžite hubí parazity v srsti zvieraťa. Po aplikácii šampónu do srsti zvieraťa ho riadne napeňte a vmasírujte až ku koži, nevynechajte žiadnu časť tela okrem očí a papuľky. Potom nechajte pôsobiť aspoň 5 minút a dôkladne opláchnite.
Spravidla je možné ich aplikovať ako do srsti zvieraťa, tak aj na okolie (napr. do pelechu či do iných tkanín). Po ďalšom vykúpaní zvieraťa je potrebná ďalšia aplikácia.
Spot on je najčastejšie vo forme pipety. Aplikáciu robíte podľa návodu, obyčajne s gumenými rukavicami na rukách, pričom obsah pipety aplikujete do odkytej časti kože medzi lopatky zvieraťa. Po aplikácii počkajte, než tekutina zaschne a potom mačku aspoň týždeň nekúpte. Samotná voda účinok neznižuje, šampónovanie však áno. V prípade aplikácie spot-onu možno ďalšie antiparazitikum aplikovať zvieraťu až o mesiac.
Značka Tickless prišla s unikátnym nápadom. Tickless je efektívna a bezpečná alternatíva na ochranu pred kliešťami, ktorá využíva technológiu ultrazvukových vĺn na odpudzovanie parazitov bez použitia škodlivých chemikálií. Je vhodný pre zvieratá aj pre ľudí, ktorí hľadajú ochranu proti kliešťom počas prechádzok v prírode. Pripevňuje sa na obojok zvieratka, je dobíjateľný a ľahko použiteľný.
Prípravky na ničenie parazitov LEN v prostredí, v ktorom zviera žije (tkaniny a pod.). Neaplikujú sa na zviera.
Špeciálny hrebienok určený na vyčesávanie parazitov z kožúšku.
Pinzeta pre šetrné odstránenie prisatého kliešťa.
Majte na pamäti, že žiadna ochrana proti parazitom nie je stopercentná. Výberom správneho prípravku, správnou aplikáciou a následným zaobchádzaním je ale možné účinnosť týchto ochranných prostriedkov proti kliešťom zvýšiť na maximum.
Vždy je potrebné čítať písomnú informáciu o použití prípravku v priloženom návode a striktne ju dodržiavať.
Dospelé blchy sa síce držia na svojom hostiteľovi (pes, mačka), ale vajíčka a larvy odpadávajú zo srsti zvieraťa všade do okolia a veľmi rýchlo sa množia, počas mesiaca ich môžu byť stovky. Blchy sú tiež prenášačom chorôb, preto pri napadnutí zvieraťa blchami, je dôležitá včasná a riadna dezinfekcia okolia sprejom, a to niekoľkokrát do mesiaca. Zviera môže reagovať na blšie uhryznutie i alergicky, vo vážnejších prípadoch napadnutia je potrebné zabezpečiť veterinárnu starostlivosť.
Boj s parazitmi je účinným predchádzaním neželaných ochorení zvieracieho člena vašej rodiny.