Tvoríme záhradku pre našich drobných miláčikov
10 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
V letných horúčavách hrozí králikom prehriatie, ktoré môže byť životu nebezpečné. Tento článok vám poradí, ako nastaviť ideálne podmienky pre chov, aké sú varovné príznaky prehriatia a aká je správna prvá pomoc. Dozviete sa aj, čo nikdy nerobiť počas horúcich dní, aby ste svojho králika udržali v bezpečí a pohodlí.
Pre králiky je v letných mesiacoch azda najväčším strašiakom prehriatie. Králik sa môže prehriať v interiéri, ale aj v exteriéri. V tomto článku sa dočítate, ako správne nastaviť podmienky chovu, aby k prehriatu nedošlo, ako zistiť, či sa králik prehrial a ako podať prvú pomoc.
Králik sa cíti príjemne pri teplote od 10°C do 22°C. Nepohodlie králiky cítia už pri 26,7 °C - zvyšuje sa srdcová činnosť aj telesná teplota, znižuje sa príjem potravy i činnosť štítnej žľazy. Keď však teplota stúpne na 30 °C - králikom hrozí prehriatie. Rýchlosť dýchania pri tejto teplote sa až strojnásobí. Pri 40,5 °C sa telesná teplota králika zvýši nad únosnú mieru a nastáva úhyn.
Čo sa týka telesnej teploty, dychovej a tepovej frekvencie králiky majú nasledujúce hodnoty:
Na termoreguláciu králikovi slúžia uši a potné žľazy okolo papuľky. Funguje to tak, že krv putuje do uší, kde sa vďaka tenkej kožičke a nižšej teplote okolia ochladzuje a vracia sa späť do obehu. Problém nastáva, ak sa krv neochladí, pretože teplota okolia je vyššia.
Králik je zviera, ktoré sa prehrieva veľmi ľahko. Znáša lepšie nízke teploty, ale v teple sa nemôže potiť a jeho schopnosť ochladzovať sa zrýchleným dychom je obmedzená. Príznakom prehriatia môže byť zrýchlené dýchanie, lapanie po dychu a dýchavičnosť. Pozor, niekedy môže králik dýchať rýchlejšie aj pri strese alebo po „vybehaní sa“.
Ďalším znakom prehriatia je, že králik neprijíma potravu a nenalákate ho ani na obľúbenú pochúťku. Veľmi výrazným znakom prehriatia je, že králik apaticky leží a nedokáže koordinovať svoje pohyby. Má horúce uši. Medzi ďalšie príznaky môže patriť aj: nekoordinované pohyby, horúce končatiny, otvorená papuľka, modrasto zafarbené okolie úst a nosa, záchvaty, kolaps, krv z nosa alebo úst.
Ak sme podľa vyššie uvedených príznakoch zistili, že náš králik sa prehrial, konáme nasledovne:
Pri prehriatí u králika dochádza k poruchám zrážania krvi podobne ako u psa, následne k opuchu mozgu
i opuchu pľúc. Prehriatie sa preto často podobá moru králikov. Králiky hynú v kŕčoch a z nozdier im môže vytekať spenená krvavá tekutina.