SuperZoo

Pĺznutie psov

Výmena srsti nášho psíka je prirodzený proces, ktorý nás chovateľov zvykne potrápiť najmä v jarných a jesenných mesiacoch. Prejdime si v krátkosti, čo presné znamená pĺznutie u psíka, ako mu chovateľ môže byť nápomocný v procese výmeny srsti a rôzne tipy na prekonanie tohto obdobia.

Pĺznutie

Pĺznutie je fyziologický proces výmeny srsti, kedy starú srsť nahrádza srsť nová, tak aby nevznikali holé miesta po tele. Srsť psíka totiž prechádza niekoľkými fázami. Prvá je fáza rastu, kedy srsť dorastá do požadovanej dĺžky. Nasleduje fáza pokoja, ktorá prechádza do regresie, kde chlp, ktorý sa chystá vypadnúť, musí mať svoju náhradu. Tu nastáva najmenej obľúbená fáza pre nás, chovateľov - fáza pĺznutia.

Najvýraznejšie pĺznutie je u plemien psíkov s hustou podsadou a pozorujeme ho prirodzene dva krát do roka - na jar, keď je potrebné zbaviť sa hustejšej zimnej srsti a potom na jeseň, keď je potrebné, aby srsť zhustla a tvorila prirodzenú ochranu. Ovplyvniť pĺznutie  dokáže veľa faktorov. Môže ísť napr. o častú zmenu okolitej teploty, preto napríklad psíky chované v byte väčšinou pĺznu celoročne, hormóny, kvalitu stravy, typ srsti, hladinu stresu, plemeno a vek psíka.

Pár tipov, ako prežiť pĺznutie nášho štvoronohého parťáka bez väčších vrások

  1. Kvalitná strava

Základ všetkého je kvalitná a vyvážená strava šitá na mieru pre vášho psíka. Dobre živený pes má lesklú a jemnú srsť, v poriadku trávenie, je v optimálnej výživovej kondícii a prejavuje radosť zo života.

  1. Pravidelné vyčesávanie

Pravidelným vyčesávaním srsti ušetríte čas sebe a aj vášmu psíkovi. Aj vyčesávanie dokáže byť zábava a príjemná chvíľa strávená s vaším maznákom. Stačí iba veľa odmien, láskavý prístup a správny výber pomôcok. Pre dlhosrsté plemená je vhodná kombinácia viacerých kief, aby ste sa mu pomocou nich dostali až na kožu a vyčesali odtiaľ podsadu a premasírovali pokožku. Pri psíkoch s hodvábnou srsťou dávame obzvlášť pozor na výber kefy. Kefa by mala byť zakončená ochrannými guličkami, nakoľko bežné kefy hodvábnu srsť ničia.

  1. Kúpanie

Kúpanie by malo patriť v období pĺznutia k prvému kroku, keďže napomáha odstrániť väčšie množstvo odumretej srsti. Výber toho správneho šampónu je veľmi dôležitý. Volte prírodnú a kvalitnú kozmetiku, resp. šampón a kondicionér. Vždy treba dbať na typ srsti psíka. Intenzita kúpania záleží na zdravotnom stave psa, preto ju nejde pevne určiť. Nezabúdajte však na to, že psíka nie je dobré kúpať často, môže to totiž viesť k vysušovaniu pokožky, alebo k strate jej prirodzenej mastnoty.

  1. Doplnky stravy

Pridávaním olejov do krmiva môžete výrazne pomôcť vášmu chlpáčovi a to nie len čo sa týka srsti. Napríklad taký lososový olej, ktorý je bohatý na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, kladne ovplyvňuje kvalitu srsti, či už ide o lámavú a vypadávajúcu srsť, matnú srsť, lupiny, problémy s pigmentáciou či poruchy imunitného systému. Taktiež však ovplyvňuje tráviace procesy, kardiovaskulárny a pohybový systém. U nás tiež nájdete aj ľanový olej, ktorý okrem dobrého vplyvu na srsť, kladne ovplyvňuje aj nervový systém, zmierňuje stres a odporúča sa pre gravidné a laktujúce sučky.

Odporúčame pridávať aj vitamíny, napríklad vitamín H (známy ako Biotin alebo v B7), vitamin E. Ale aj morské riasy alebo pangamin (pivovarské kvasnice).

Nadmerné pĺznutie

Pokiaľ pes nadmerne pĺzne, ale nemá holé miesta v srsti a koža nie je zapálená a začervenaná častejšie psa vyčesávajte.

Pokiaľ nadmerné pĺznutie trvá viac ako 1 mesiac, môže ísť o poruchu štítnej žľazy, alebo metabolizmu a je na mieste vyhľadať pomoc veterinára. Pokiaľ však nájdete na jeho koži holé miesta, môže ísť o alopéciu. Určite v takomto prípade odporúčame vyhľadať veterinára, ktorý s vami preberie ďalší postup liečby.

Svrbenie

Pokiaľ psíka behom pĺznutia alebo mimo neho niečo svrbí, príčin môže byť viac. V najlepšom prípade je to iba varovný prst, že by ste mali zvýšiť intenzitu česania, pretože stará srsť psíkom prekáža. V horších prípadoch je svrbenie spojené so zdravotnými problémami ako sú napríklad alergie, parazity, kožné ochorenia. Preto by sme tento signál určite nemali brať na ľahkú váhu a ignorovať ho. Určite nič nepokazíte ak si urobíte výlet ku svojmu veterinárovi a uistíte sa, že naozaj ide o maličkosť spojenú s nedostatočným vyčesávaním.


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Starostlivosť