Začíname s BARF-ovaním
10 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
Poznáte to – stojíte v obchode, chcete svojmu psíkovi či mačičke dopriať to najlepšie a preto beriete do rúk vrecko granúl s obrázkom šťastne vyzerajúceho zvieratka, avšak neviete, čo presne hľadať a na čo sa upriamiť v zložení a kvalite krmiva. Čo je to „popol“, koľko „mäsa“ krmivo obsahuje, prečo je v ňom múčka a čo sú to tokoferoly? Čítajte ďalej 😊 všetko vám vysvetlíme.
Granulované krmivo pre psov a mačky pozostáva z rôznych zložiek, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie zvieraťa. Tieto živiny možno rozdeliť do niekoľkých kategórií:
Hrubý proteín v krmive je celkový obsah bielkovín, ktorý zahŕňa všetky zdroje bielkovín v potrave, či už živočíšne alebo rastlinné. Proteíny sú nevyhnutné pre rast a regeneráciu tkanív a sú teda stavebným kameňom organizmu. Okrem toho ovplyvňujú tvorbu enzýmov a hormónov a sú úlohu zohrávajú aj pre správnu funkciu imunitného systému.
Optimálna hodnota:
Čerstvé mäso, vykostené mäso a mäsová múčka
V zložení krmiva je proteín uvádzaný pod názvami ako čerstvé mäso, vykostené mäso, dehydrované mäso či múčka. Veľkej popularite sa teší najmä čerstvé mäso, ktoré ide do spracovania v čerstvom stave, rovnako ako vykostené mäso. Nebojte sa slova múčka, ide o kombináciu kvalitného dehydrovaného mäsa, niekedy s menším zastúpením kostí, ako zdroja minerálnych látok – toto všetko je pomleté do podoby múčky pre lepšie spracovanie či uskladňovanie.
Čo znamená hydrolyzovaný proteín?
Hydrolyzovaný proteín v krmive pre psy a mačky je špeciálne spracovaný štiepením, čo zabezpečuje lepšiu stráviteľnosť a teda využiteľnosť pre organizmus a zároveň s vďaka tomu výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Je to ideálne pre zvieratá s citlivým trávením alebo alergiami na určité bielkoviny v potrave.
Tuk v krmive je dôležitý pre dodanie energie a podporu zdravých kožných tkanív, srsti a nervového systému. Obsahuje esenciálne mastné kyseliny, ako omega-3 a omega-6, ktoré majú protizápalové účinky a podporujú imunitu. Taktiež pomáhajú pri absorpcii niektorých vitamínov.
Optimálna hodnota:
Tuk je základným zdrojom energie pre psy, ale jeho obsah by mal byť vyvážený. Príliš veľa tuku môže viesť k obezite, zatiaľ čo jeho nedostatok môže spôsobiť problémy so zdravím nie len kože a srsti.
Lososový olej: U väčšiny krmív pre psy a mačky sa používa lososový olej. Od podpory zdravej pokožky a srsti, cez zlepšenie imunitného systému až po podporu kĺbového a kardiovaskulárneho zdravia, omega-3 mastné kyseliny v tomto oleji sú kľúčové pre celkové zdravie domácich zvierat.
Čo to znamená, ak si nájdem v krmive tuky ošetrené tokoferolmi?
Tokoferoly sú antioxidanty vitamínu E, ktorými sú stabilizované predovšetkým tuky, aby nedochádzalo k ich žltnutiu. Tieto antioxidanty navyše do tela dostávajú vitamín E, ktorý je pre telo nevyhnutne dôležitý.
Hrubý popol predstavuje obsah minerálnych látok v krmive, ako sú vápnik, fosfor, horčík, draslík a ďalšie stopové prvky, ktorý zostane po spálení všetkých organických zložiek v krmive pri veľmi vysokej teplote (asi 500 °C). Aj keď sa nazýva "crude ash" (hrubý popol), nie je to popol v tradičnom zmysle slova, ako by sme si ho predstavovali pri horení dreva alebo iných materiálov. Ide skôr o zastúpenie minerálnych látok.
Optimálna hodnota:
Hrubá vláknina sa vzťahuje na obsah nestráviteľných rastlinných zložiek, ako je celulóza. Vlákna pomáhajú pri trávení a regulujú črevné pohyby. Zlepšujú zdravie tráviaceho systému a môžu pomôcť pri kontrole hmotnosti tým, že poskytujú pocit sýtosti.
Optimálna hodnota:
Vyšší obsah vlákniny môže byť výhodný pri kontrole hmotnosti alebo pri problémoch s trávením, ale príliš veľa vlákniny môže znižovať vstrebávanie živín a plynatosť.
Prečo sa v granulách nachádza vlhkosť, keď sú suché?
Vlhkosť v suchom krmive je vo všeobecnosti prospešná, pretože zabezpečuje stabilitu a uchovávanie výživových hodnôt krmiva. Správne vlhkosť granúl podporí aj to správne „chrupnutie“ medzi zubami, ak sa do nich Váš pes pustí a teda priamo vplýva na chutnosť. Percento vlhkosti by nemalo byť príliš vysoké, pretože by to mohlo ovplyvniť trvanlivosť krmiva a jeho textúru.
V tejto časti je dôležité dať do pozornosti aj správne uchovávanie granúl, ktoré by mali byť skladované v uzavretých nádobách či priamo v opätovne uzatvoriteľných vreciach. Nadmerné vysušenie / navlhnutie granúl znižuje ich kvalitu.
Optimálna hodnota pre psie aj mačacie granuly približne 6 – 12 %
Vápnik a fosfor sú dva základné minerály, ktoré majú rozhodujúci vplyv pre správny vývoj a udržanie opornej a pohybovej sústavy psov a mačiek.
Vápnik je nevyhnutný pre zdravý vývoj a udržiavanie kostí, zubov a správnu funkciu svalov. Taktiež zohráva dôležitú úlohu v procese zrážania krvi, regulácii nervových impulzov a srdcovej činnosti.
Fosfor je dôležitý pre tvorbu a udržiavanie kostí a zubov, ako aj pre energiu v bunkách, pretože je súčasťou ATP (adenozíntrifosfátu). Fosfor tiež hrá kľúčovú úlohu v metabolizme bielkovín, tukov a sacharidov.
Ak je príliš veľa vápnika v pomere k fosforu, môže to spôsobiť problémy s absorpciou fosforu, čo môže viesť k problémom s kostnou štruktúrou, najmä u rastúcich zvierat.
Naopak, príliš veľa fosforu v pomere k vápniku môže spôsobiť problémy s obličkami, pretože fosfor môže spôsobiť zápal a poškodenie tkanív, najmä ak obličky nie sú schopné efektívne vylučovať nadbytočný fosfor.
Sacharidy v krmive pre psov
Psy sú všežravce, čo znamená, že ich tráviaci systém je schopný spracovať širokú škálu potravín, vrátane rastlinných zložiek. Sacharidy v krmive pre psov poskytujú energiu a zároveň pomáhajú udržiavať vyváženú stravu.
Bežné zdroje sacharidov v krmive pre psov:
Sacharidy v krmive pre mačky
Mačky sú obligátni mäsožravci, čo znamená, že ich tráviaci systém je prispôsobený na spracovávanie prevažne živočíšnej stravy. Mačky majú oveľa menšiu schopnosť tráviť a využiť sacharidy ako psy. Preto by mali mať v strave menej sacharidov ako psy.
Mačky majú veľmi malú schopnosť tráviť sacharidy, preto by sacharidy v ich strave mali tvoriť len 5 % až 10 % celkového obsahu krmiva. Ich telo sa viac spolieha na bielkoviny ako na sacharidy na získanie energie.
Bežné zdroje sacharidov v krmive pre mačky: ryža, zemiaky, hrach.
Taurín je esenciálna aminokyselina, ktorú mačky potrebujú vo svojej strave, pretože si ju samy nedokážu syntetizovať v dostatočnom množstve. Na rozdiel od iných zvierat, ktoré môžu vytvárať taurín z iných aminokyselín, mačky ho musia získavať priamo zo stravy. Taurín má pre mačky kľúčový význam, pretože zohráva dôležitú úlohu v mnohých vitálnych telesných funkciách a má priamy dopad na zdravie srdca, zdravie očí, reprodukciu, podporu metabolizmu či imunitného systému.
Zdroje taurínu v strave mačiek: mäso, ryby, morské plody.
No a na záver nezabúdajte, trávenie každého psa či mačky je v určitom smere jedinečné a preto čo vyhovuje jednému, nemusí druhému. Okrem samotného zloženia je pri krmive dôležité zamerať sa na kvalitu využitých vstupných surovín pri výrobe. A ak sa rozhodnete pre kvalitnejšiu alternatívu krmiva, nikdy neopomeňte správny prechod na nové krmivo, ktorý by mal trvať približne 10 dní. Vďaka tomu si trávenie našich štvornohých parťákov plynule privykne na nové krmivo.
Veríme, že aj vďaka našim informáciám už pre vás nebude čítanie obsahu krmiva na jeho obale žiaden strašiak a pre svoje zvieratko vyberiete to správne.