SuperZoo

Pĺznutie - preperovanie

Krásna srsť nám dokáže napovedať o celkovej zdravotnej kondícii našich psov a mačiek a je aj odrazom starostlivosti zo strany majiteľa. Na jej celkový stav má vplyv mnoho faktorov od genetiky, stravy, pravidelnej starostlivosti atď. Existuje viacero typov srsti vyznačujúcich sa jedinečnou štruktúrou, dĺžkou no i spôsobom starostlivosti, ktorý budú vyžadovať.

Jarné pĺznutie našich psov a mačiek a preperovanie papagájov a iného exotického vtáctva

Pĺznutie je prirodzený cyklus, kedy psy a mačky vymieňajú „starú“ srsť za „novú“ a mnohým chovateľom pridá zopár vrások na čele. Výmena srsti je pri väčšine psov a mačiek celoročný proces, najintenzívnejšia je však práve v jarných mesiacoch. Intenzívnejšie pĺznutie, môžeme pri psoch a mačkách sledovať, najmä ak ich chováme vonku. Pĺznutie nie je možné zastaviť (a ani by sme sa o to nemali pokúšať), je viazané na zvyšujúce sa teploty a množstvo denného svetla a práve najintenzívnejšie je na jar. Existuje zopár spôsobov, ako sa môžeme postarať o to, aby prebehlo bez komplikácií:

Pravidelnejšie vyčesávanie

Každý typ srsti vyžaduje iný typ hrebeňa, preto je dôležité, aby sme vopred zistili, ktorý je pre nášho psa či mačku ten pravý. Pravidelné vyčesávanie v období pĺznutia je najefektívnejším spôsobom, ako znížiť množstvo vypadanej srsti u nás doma. A čo si budeme vravieť, ak vyčesávame plemeno psa s hustou podsadou, často máme pocit, že sme si vyčesali ešte jedného psa. Srsť, ktorá odumrie a nevypadne môže viesť k vzniku chuchvalcov, ktoré môžu vyústiť do odrenín, infekcií a hot spotov. Jeden z najpopulárnejších hrebeňov je v tomto smere Furminátor, ktorý dokáže jednoducho vyčesať aj podsadu.

Kúpanie

Je to populárnejší spôsob pri psoch, predsa len, nie každá mačka miluje kúpanie. Pravidelným kúpaním dokážeme jednoducho odstrániť odumretú srsť a použitím vhodne zvoleného šampónu navyše prispejeme k zdraviu kože a kráse srsti. Super pomôcka pri kúpaní je masážna kefa, ktorá lepšie odstráni odumretú srsť a navyše dobre premasíruje kožu. Aj s kúpaním by sme to však nemali preháňať – príliš časté kúpanie zbytočne vysušuje kožu a rovnako srsť.

Kvalitná strava a výživové doplnky

Kvalitná strava je jedným zo základných pilierov zdravia našich zvierat a má bezprostredný vplyv aj na zdravie kože a srsti. Zložky v strave, ako sú omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny podporia, aby pĺznutie prebehlo hladšie a nová srsť bola zdravá a krásna. Do stravy môžeme v tomto období pridávať napríklad lososový olej.

Mačky sú nesmierne čistotné zvieratá, ktoré sa dokážu niekoľko hodín denne starať o svoju srsť. Tým pádom sa v období pĺznutia zvyšuje riziko vzniku trichobezoárov (chuchvalce prehltnutých chlpov v tráviacom trakte). Preto by sme mali dbať na prevenciu a to napríklad vo forme malt pasty alebo trávy pre mačky, špeciálnych granúl...

Intenzívnejšou starostlivosťou dokážeme v období pĺznutia výrazne zamedziť množstvu chlpov v našej domácnosti, napriek tomu sa im však vyhnúť úplne nedá a nejaký ten chlp na oblečení nás môže prezradiť, že máme doma štvornohého parťáka, lepiace valčeky si však s týmto dokážu hravo poradiť.

Pĺznutie je pre naše psy a mačky prirodzené, ak však sledujeme nadmerné vypadávanie srsti a vznik lysín, môže sa jednať o vážnejší zdravotný problém, ktorý by sme nemali podceňovať a radšej sa poradiť s veterinárom. Môže to byť jeden z príznakov alergie, napadnutia vonkajšími parazitmi no tiež problémov s vnútornými orgánmi...

Preperenie papagájov a iného exotického vtáctva

Preperenie je proces, pri ktorom vták vymieňa perie. Ide o fyziologický, hormonálne riadený proces, ktorý prebieha postupne tak, aby telu zostala potrebná tepelná ochrana.

Kedy vtáci preperujú?

K prepereniu dochádza jeden až dvakrát ročne, u niektorých druhov dokonca aj trikrát ročne a opakuje sa periodicky. Priemerná doba preperenia je u papagájov v rozmedzí 4-6 týždňov a predstavuje pre papagája zvýšenú energetickú záťaž. V prípade, že perie nerastie tak, ako by malo, navštívte veterinára.

Ak však papagáj žije v byte, nebýva táto sezónnosť dodržiavaná tak, ako pri chove vonku. Vypadávanie pier tiež prebieha na tele symetricky, kedy staré pero je vytláčané perom novým.

Dve fázy preperenia

  • Úplné preperenie

Úplné preperenie prebieha tak, že vták pri ňom stráca všetky obrysové perá. Prebieha súmerne na oboch stranách tela a pre zviera je energeticky náročné a vyčerpávajúce, pretože perie vtákov tvorí 4 – 12 % ich telesnej hmotnosti. U niektorých druhov vypadávajú letky, čo má za následok neschopnosť letu.

  • Čiastočné preperenie

Čiastočné preperenie sa vyskytuje u mnohých vtáčích druhov, odohráva sa väčšinou na začiatku hniezdneho obdobia a vtáci pri ňom menia perie za pestrejšie. Ide o tzv. preperenie do jarného šatu a potom späť do zimného šatu.

Čo preperenie ovplyvňuje?

Na preperenie má vplyv to, či papagáj žije v byte, alebo vo vonkajšej voliére. Ak v byte, nebýva sezónnosť pŕchnutia dodržiavaná ako v prírode. Ďalej je to dané geneticky. Celý proces majú na starosti hormóny riadené hypofýzou. Rozhodujúce je v tomto prípade tyroxín, ktorý produkuje štítna žľaza. Pôsobenie tyroxínu vedie k oxidácii základných živín v organizme a k väčšiemu výdaju energie, čo ďalej spôsobuje nepokoj, agresivitu a tiež sa zvyšuje základná látková premena. Rastie spotreba potravy a zvyšuje sa telesná teplota.

Ako preperenie papagájov uľahčiť?

Behom preperenia je nutné dbať na to, aby papagáj dostával pre organizmus dôležité živiny (bielkoviny, sacharidy a tuky). Najmä pre dobrú funkciu nervovej sústavy a doplnenie energie sú užitočné tuky, napr. kokosový a palmový olej, alebo olej zo semien pupalky. Práve pupalkový olej ovplyvňuje kvalitu kože, peria, pazúrikov a zobáka. Olej by mal byť podávaný súčasne s antioxidantami, ako je napr. vitamín E. Pri preperení je tiež možné papagájom pomôcť rôznymi kvapkami, napr. Paganolom. Krmivo alebo pitnú vodu je taktiež dobré obohatiť o vitamínovo minerálny prípravok.

Čo môže ohroziť priebeh preperenia?

Nie vždy je priebeh preperenia hladký a bez problémov. Čo môže preperenie negatívne ovplyvniť?

  • Ektoparazity. Bývajú to najčastejšie všenky, perohuby a ďalšie roztoče. Živia sa odlupujúcou sa kožou a nahlodávajú perie, ktoré sa následne láme a vypadáva. Napádajú tiež novo vyrastené perie a parazitujú v rohovinových vrstvách kože, kde si vŕtajú chodbičky.
  • Cirkovirózová infekcia. Prejavuje sa červeným zafarbením niektorých krycích pier po celom tele (najviac postihnuté týmto ochorením bývajú papagáje žako). U ďalších druhov spôsobuje infekcie čiernej plôšky, ktorá budí dojem, že sfarbenie na perí úplne zmizlo. Pri podozrení na toto ochorenie je vždy nutné vyhľadať veterinára, špecialistu na exotické vtáctvo, aby stav zvieraťa posúdil.
  • Psychické problémy. Keď papagáj preperuje intenzívne, môže to mať vplyv aj na jeho náladu. Niekedy si papagáj šklbe perie sám. Príčinou môže byť zdravotný alebo psychický problém, ktorého príčinu je potrebné zistiť a zaistiť pre papagája správne podmienky pre život.


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Starostlivosť