SuperZoo

Zakrslý králik a pĺznutie

V tomto článku začnem vtipom: Milí chovatelia, nemusíte sa obávať. Králik pĺzne iba 2x ročne. Prvé pĺznutie trvá pol roka a druhé, taktiež pol roka ????

Srsť králikov

Srsť králikov má mnoho využití: ochrana, zmyslové vnímanie, izolácia proti vode a kamufláž, pričom primárnym využitím je termoregulácia. Králičia srsť sa skladá z 3 druhov chlpov:

  • pesíky (3-5 cm) sú krycie chlpy, sú rovné, tvrdé, majú ochrannú funkciu napr. pred vlhkosťou, 
  • osníky - podsada. Sú mäkké, v dolnej časti zvlnené, 
  • vlníky - najjemnejšia časť podsady, dĺžka 1,5 - 3 cm, ohybné, zvlnené, husté.

Králiky majú rôzne druhy srsti (normálnosrsté, krátosrsté, dlhosrsté, so špeciálnou štruktúrou srsti) . Srsť sa môže meniť v závislosti od počasia, veku a pod. 

Pĺznutie králika.

Pri pĺznutí dochádza k výmene srsti. Táto výmena srsti vie byť aj niekoľko týždňový proces, pri ktorom musíme byť obzvlášť obozretný. Králik je veľmi čistotné zviera a o svoju srsť sa denne stará. Počas pĺznutia sa mu pri  čistení môže dostať do tráviaceho traktu nadmerné množstvo chlpov.  To pre králika znamená veľké riziko upchatia tráviaceho traktu (králiky nevedia dáviť).

Pokiaľ si všimnete, že Váš králik pĺzne, je dôležité urobiť nasledovné:

  • vyčesávať srsť dôsledne každý týždeň,
  • podávať väčšie dávky sena, prípadne sušených byliniek na podporu trávenia,
  • podávať špeciálne pasty pre králiky, ktoré uľahčujú vylučovaniu chlpov z tráviaceho traktu (tiež známe ako pasty proti bezoárom pre králiky),
  • uistiť sa, že králik má dobrý pitný režim, 
  • chovné zariadenie čistiť častejšie – chlpy sa uchytia na hračkách, sene a pod.,
  • kontrola trusu – v období pĺznutia kontrolujeme trus. Ak zistíme, že trus je spojený akoby šnúrkou, je to veľký výkričník pre nás ako chovateľov. Značí to, že králik prijal veľkú časť chlpov. Je vhodné podať pastu proti bezoárom, zvýšiť príjem sena, prípadne podať do vody probiotiká. Ak by sme u králika pozorovali nechuť, apatiu a letargické správanie je na mieste vyhľadať veterinára, ktorý sa špecializuje na králiky. 

Čím vyčesávať králika?

Na vyčesávanie je najvhodnejšie použiť hrebeň, alebo kefu, ktorá má husté osadenie „zúbkov“ (napr. psie hrebene na vyčesávanie parazitov a.i.). Treba si dávať pozor, aby zakončenie „zúbkov“ nebolo ostré. Králiky majú veľmi citlivú pokožku a takýto typ kefy alebo hrebeňa by ich mohol veľmi rýchlo odradiť od vyčesávania, prípadne aj zraniť. Na trhu existujú aj furminátory pre králiky, tie dokážu veľmi ľahko odstrániť aj podsadu. Po ukončení vyčesávania viete králika zbaviť zvyškov vyčesanej srsti vlhčenými utierkami určenými pre zvieratá alebo aj valčekom na chlpy (ktorý budete vy po vyčesaní určite potrebovať).

Ako vyčesávať?

Králika vezmeme z chovného zariadenia a položíme ho na miesto, kde by si v prípade úteku nemohol ublížiť (nedávame ho na vysoké miesta ako stôl a pod.) Zviera umiestnime na podložku (napr. uterák), aby malo pevný podklad pod končatinami. Ideálne je, aby sme si zvolili nízkokalorickú odmenu, ktorou králika vieme počas vyčesávania odmeňovať, aby sme umocnili pozitívnu motiváciu. Ideálne je, aby nám pri začiatkoch pomohol pomocník, ktorý bude králika v prípade potreby jemne fixovať a odmeňovať. Češeme stále v smere rastu srsti. V okolí chvosta, kde je väčšinou najhustejšia srsť, môžeme prstom srsť rozdeliť na úseky, po ktorých prechádzame prstami proti smeru rastu srsti ale kefou alebo hrebeňom tieto chlpy už vyčesávame v smere srsti. Pokiaľ nájdete v srsti zhluky, ktoré sa Vám nedarí rozčesať, môžete ich aj odstrihnúť. Pokiaľ počas česania objavíte niečo nezvyčajné napr. miesta bez srsti, drobné ranky a pod. – informujte o tom svojho veterinára. 

Králiky sa nestrihajú ani nekúpu. Pokiaľ máte králika, ktorému chlpy bránia vo výhľade, môžete tieto chĺpky v okolí očí skrátiť pomocou zaoblených nožníc. Králikovi vieme pristrihnúť chlpy aj v okolí vylučovacích orgánov ak je to nutné, no nikdy nestriháme srsť na celom králikovi. Rovnako to platí aj pre kúpanie. Pokiaľ sú na králikovi lokálne znečistenia, tie omyjeme a následne osušíme uterákom, nikdy však králika nekúpeme celého.

Vypracoval: Mgr. Mária Ivanová, partnership manažér Super zoo


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Králik