SuperZoo

Ako ochrániť vášho najlepšieho priateľa pred kliešťami?

Blíži sa jar, obdobie vychádzok do prírody, obdobie, kedy je potrebné zamyslieť sa nad spoľahlivou ochranou našich domácich miláčikov pred infekciou parazitmi. Medzi najčastejších neželaných hostiteľov, ktorí ohrozujú psov a mačky, patria kliešte a blchy.

Kliešte sú cudzopasníci patriaci medzi roztoče. Už samotné prisatie kliešťa na kožu je nepríjemné, miesto je podráždené, začervenané, opuchnuté až bolestivé. Hlavné nebezpečenstvo však spočíva v ochoreniach, ktoré kliešte prenášajú. U zvierat sa stretávame najmä s boreliózou, babesiózou či ehrlichiózou. A o to viac platí, že prevencia je jednoduchšia ako liečba. Napriek všetkým opatreniam sa môže stať, že kliešť si aj tak nájde cestu na kožu vášho miláčika. Netreba sa zbytočne báť, ale kliešťa čím skôr vybrať.

V smere či proti smeru hodinových ručičiek?

Kliešťa nepotierame olejom ako sa kedysi odporúčalo. Kliešť dýcha celým povrchom tela, olej spôsobí jeho dusenie a kliešť začne vylučovať baktérie a vírusy, čím sa riziko nákazy ešte zvyšuje. Ani krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek nie je dobrý nápad. Kliešťa stačí len trochu vykývať do strán a kolmo vytiahnuť, najlepšie špeciálnou pinzetou (dá sa kúpiť v lekárni) a potom miesto vydezinfikovať, najlepšie jódovou tinktúrou. V prípade, že sa vám nepodarilo odstrániť celého kliešťa, je namieste vyhľadať pomoc veterinára. 

Na prevenciu proti parazitom (kliešte, blchy, švoly) existuje množstvo prípravkov, viac i menej účinných, lacnejších i drahších,  známych aj menej známych. Niektoré z nich nájdete aj v lekárňach, ak však máte záujem o niečo špeciálne, lepšie je osloviť veterinára.

Na čo si dať pozor?

Najčastejšou chybou býva použitie nedostatočného množstva prípravku, aplikovanie spot-onu na srsť, časté šampónovanie psa, príliš voľne nasadený obojok proti kliešťom alebo jeho skladanie na noc.

Čo sa týka možných nežiaducich účinkov, vo všeobecnosti sú najmä lokálneho charakteru - vypadanie srsti a začervenanie kože v mieste kontaktu prípravku s kožou. Dôležité je tiež vedieť, že nie všetky prípravky sú použiteľné u mačiek.

Naše odporúčanie:

Na základe skúseností odporúčame obojky u psov väčších plemien a zvierat celoročne umiestnených vonku. Na druhej strane pipetky (spot-on) sú výhodou pre mačky a malé plemená psov a zvieratká žijúce v tesnom kontakte s majiteľom.

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s Vaším zvieratkom počas nadchádzajúcich jarných mesiacov a nezabudnite, že prevencia je vždy lepšia ako liečba.

MVDr. Rastislav Domko
Veterinárna klinika Primavet.sk, BA - Rača


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Starostlivosť