SuperZoo

Ako spoznať prehriatie a ako psa schladiť?

Tiež sa tešíte na blížiace sa leto? Dovolenka, výlety, skvelé počasie. Ak sa chystáte vziať so sebou svojho štvornohého kamaráta, určite nebudete ľutovať. Ale viete, aká je jedna z najväčších nástrah leta, ktorá môže vášho psíka (a nielen jeho) stretnúť? Áno, povieme si niečo o nebezpečenstve prehriatia psa.

Pes to má inak

Prehriatie organizmu je vážny problém, ktorý môže skončiť až smrťou zvieraťa. Pre psy je tento stav nebezpečnejší, pretože ich organizmus sa prehreje rýchlejšie ako ľudský. Človek sa pri zvýšení telesnej teploty potí (odparovaním potu sa organizmus ochladzuje), zatiaľ čo psy odvádzajú teplo zo svojho tela vyplazeným jazykom a zrýchleným dýchaním. Slinením stráca tekutiny, teda vzniká ešte riziko dehydratácie.

Prevencia je všetko

Nech chováte psa na záhrade alebo v byte, musí mať neustály prístup k čerstvej, chladnej vode. Psy chované na záhrade chodievajte pre istotu kontrolovať, nemáte ich neustále na očiach, a aj keď si polihujú v tieni pod stromom alebo v koterci, istota je istota. Ak sú teploty skutočne vysoké, je vhodné psa dať napr. do garáže, chodby, kde je chladnejšie.

Spestrením a navyše skvelým pomocníkom proti prehriatiu môže byť bazén pre psy. Psovi zabezpečí zábavu a kedykoľvek sa do neho môže ísť schladiť. Ľahko a rýchlo sa zostavuje - nie je potrebné ho nafukovať a keď do vody vhodíte psovu obľúbenú hračku, budete mať obaja o zábavu postarané.

Na prechádzky chodievajte buď skoro ráno, alebo neskôr večer. Ak musíte ísť cez deň, psa nepreťažujte a noste so sebou fľašu s vodou pre psa. Pokiaľ možno, nepúšťajte psa do vody uhnaného (pri vstupe do vody ho môžete mať na vodidle, ak viete, že by do vody "vletel", alebo mu dajte chvíľku, aby sa upokojil, než do vody vstúpi) - inak hrozí šok pre organizmus. V prípade naozaj veľkých horúčav, odporúčame psa do vody nepúšťať vôbec. Pri prvých náznakoch únavy psa, prechádzku prerušte. Pre vonkajšie aj bytové psy odporúčame chladiacu podložku pre psy, ktorú oceníte nielen doma, ale aj na cestách. Psovi touto podložkou iste cestovanie spríjemníte.

Nenechávajte psa v aute

Najlepšie je cestovať na noc alebo skoro ráno a neskôr večer. Ak cestujete so psom cez deň, keď sú teploty vysoké, mali by ste zabezpečiť, aby bola cesta pre psa pokiaľ možno čo najpríjemnejšia. Môžete použiť vyššie spomínané chladiace podložky a robte zastávky, aby sa pes mohol napiť.

Pre cestovanie alebo prevoz psa v aute za teplých dní platí zlaté pravidlo: NIKDY nenechávajte psa zavretého v aute samotného, ​​a to ani v tieni a so stiahnutým okienkom. Za takého počasia stúpa teplota v aute veľmi rýchlo, počas iba 20 minút sa môže vyšplhať až na 70 stupňov. Ak psa necháte v aute zatvoreného, ​​hoci idete do obchodu pre pár vecí a ste "hneď" späť, môže to mať fatálne následky. Nikdy neviete, kedy sa z chvíľky stane hodina, a aj keď auto zaparkujete v dobrej vôli do tieňa, pri vašom návrate už na neho môže pražiť slnko.

Ako spoznať, že došlo k prehriatiu organizmu psa?

Pes je naša zodpovednosť a náš priateľ, ale bohužiaľ nevie hovoriť, nepovie nám, že mu je zle. Preto je na nás, aby sme poznali, kedy pes nie je fit, musíme vedieť, ako mu pomôcť. Ak prehriatie nastane, je nutné, aby ste konali rýchlo. Podľa čoho tento stav môžete spoznať?

  • nervozita, potom apatia a dezorientácia
  • suchý, horúci ňufák, suché sliznice pyskov a kože
  • zrýchlený tep srdca a sťažené, zrýchlené dýchanie, vracanie
  • vo vyššom štádiu pes sliní

Čo robiť pri prehriatí psa

Je nutné psovi poskytnúť čo najrýchlejšie prvú pomoc. Ak včas nezasiahneme, pes môže uhynúť. Najdôležitejšie je ho najskôr ochladiť. Postupujte nasledovne:

  • zabaliť psa do mokrých uterákov (oblečenie, prikrývok), postriekať ho alebo pomaly poliať chladnou vodou (použiť môžete napríklad rozprašovač na rastliny) alebo ho postupne vložiť do vody. Je jedno, či to bude vaňa alebo rybník, voda hlavne nesmie byť ľadová
  • ak pes zvládne piť, ponúkajte mu po menších dávkach chladnú vodu
  • ak nemáte po ruke vyššie uvedené pomôcky, môžete použiť prázdny téglik od jogurtu, zmrzliny naplnený vodou (chladnou) a psovi do neho namočte labky - aj táto "maličkosť" mu môže zachrániť život
  • po poskytnutí prvej pomoci okamžite vyhľadajte veterinára

Sonja Nawinová, Produktový špecialista


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Prvá pomoc pre psy