Parazity
10 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
Vonkajšie parazity sú pre psa nielen obťažujúce, ale aj nebezpečné. Vzhľadom k miernym zimám je potrebné mať psa chráneného proti blchám celoročne. Sezóna kliešťov začína skoro na jar a trvá do jesene. Antiparazitných prípravkov je veľa, ale ako vybrať ten správny? Prinášame vám užitočné rady, ako postupovať pri správnom výbere antiparazitík pre vášho domáceho miláčika.
1. Repelentné - majú na parazity odpudzujúci účinok, v prípade prisatia ich však neničia
2. Hubiace - po prisatí parazit uhynie
3. Hubiace a repelentné - parazity sú odpudzované, ale po prípadnom prisatí uhynú
1. Prírodné - na báze prírodných silíc a olejov, vhodné pre citlivejšie jedince
2. Chemické - na báze kombinácie chemických zložiek
Na trhu existuje široká škála prípravkov proti parazitom, pomôžeme vám sa v nich zorientovať.
Najobľúbenejšia a najúčinnejšia ochrana. Obojok nadobúda na účinnosti cca. druhý týždeň od nasadenia (pokiaľ nie je na obale prípravku uvedené inak). Je potrebné tiež psa prvý týždeň nekúpať. Pre spoľahlivú ochranu nechajte obojok neustále nasadený. Ako spoznať správne nasadený obojok? Prestrčíte medzi neho a kožu dva prsty, prilieha ku koži, ale nesmie psa škrtiť, alebo naopak mu na krku poskakovať
Okamžite hubia parazity v srsti psa. Po vykúpaní a vysušení srsti odporúčame aplikovať antiparazitný obojok, spot-on alebo sprej. Po aplikácii šampónu do srsti ho riadne napeňte a vmasírujte až ku koži, nevynechajte žiadnu časť tela. Potom nechajte pôsobiť aspoň 5 minút a dôkladne opláchnite.
Možno ich aplikovať ako do srsti zvieraťa, tak na prostredie (napr. do pelechu či do iných tkanín; po vypraní je nutná opätovná aplikácia). Po ďalšom vykúpaní je potreba sprej na zviera aplikovať znovu.
Čiže pipety. Aplikácia medzi lopatky psa - u psov nad 10 kg aplikujete na viac miest po chrbtovej línii. Po aplikácii počkajte, než tekutina zaschne a potom psa aspoň týždeň nekúpte. Samotná voda účinok neznižuje, šampónovanie však áno. V prípade aplikácie spot-onu možno ďalšie antiparazitikum dať zvieraťu až za mesiac.
Prípravky na ničenie parazitov LEN v prostredí, v ktorom pes žije (tkaniny a pod.). Neaplikuje sa na zviera.
Sú to prívesky, ktoré sa pripnú o obojok. Sú založené na báze zvuku, ktorý parazity v okolí "paralyzuje" a neumožní im sa prichytiť na telo psa.
Špeciálny hrebienok určený na vyčesávanie parazitov v kožúšku.
Pinzeta pre šetrné odstránenie prisatého kliešťa.
Majte na pamäti, že žiadna ochrana proti parazitom nie je 100%. Výberom správneho prípravku, správnej aplikácie a následným zaobchádzaním možno ale účinnosť zvýšiť na maximum.
1. Nikdy nekombinujte obojky so spot-onmi, môžete tým psovi ublížiť
2. Pri výbere antiparazitiká berte do úvahy váhu, veľkosť a vek psa
3. Väčšina antiparazitík je vhodná aj pre šteňatá od 2 mesiacov veku, o tom sa ale presvedčte v písomnej informácii
4. Po odblšení psa ho vždy nechajte odčerviť - blcha je medzihostiteľom pásomnice
5. V prípade, že máte okrem psa v domácnosti tiež mačku, odporúčame nepoužívať prípravky s obsahom pre mačky toxického permetrínu
6. Väčšina prípravkov je vhodná do domácnosti, v ktorej sú deti, však ani v tom prípade nenechajte nikdy antiparazitikum s dieťaťom bez dozoru! Toto je všeobecné zhrnutie najdôležitejších informácií a zásad o používaní antiparazitných prípravkov. Vždy je potrebné čítať písomnú informáciu a striktne ju dodržiavať.
Dospelé blchy sa síce držia na svojom hostiteľovi (pes, mačka), ale vajíčka a larvy odpadávajú zo srsti zvieraťa všade do okolia a veľmi rýchlo sa množia - počas mesiaca ich môžu byť stovky. Blchy sú tiež prenášačom chorôb, preto pri napadnutí zvieraťa blchami je dôležitá včasná a riadna dezinfekcia okolia - sprejom, a to niekoľkokrát do mesiaca. Zviera môže reagovať na blšie uhryznutie i alergicky, vo vážnejších prípadoch napadnutia je potrebné zabezpečiť veterinárnu starostlivosť.
10 min. čítanie