SuperZoo

Akvárium počas dovolenky

Pred odchodom na dovolenku je dôležité pripraviť akvárium, aby ryby prežili bez problémov. Môžete zveriť starostlivosť o nádrž niekomu inému alebo sa pripraviť na samostatné kŕmenie a údržbu počas neprítomnosti. Medzi opatrenia patrí čistenie filtra, zabezpečenie pravidelného osvetlenia, použitie automatického kŕmidla alebo špeciálnych krmív. Pri krátkodobých absenciách postačí aj jednorazové krmivo, pri dlhších výletoch je nutné zaručiť pravidelnú starostlivosť.

Starostlivosť o akvárium pred dovolenkou

1. Zveriť akvárium niekomu inému
Môžete dohľad na nádrž a kŕmenie jeho obyvateľov zveriť niekomu
blízkemu alebo rodinnému príslušníkovi, ale ak nebude poznať aspoň základy starostlivosti o akvárium,
môže sa mimo iného stať, že ryby prekŕmi, voda sa skazí a môže dôjsť k následnému úhynu rýb.
Aby ste sa tomu vyhli, odporúčame vám dotyčnej osobe spísať dôkladný súhrn informácií starostlivosti o vaše akvárium.

2. Príprava akvária na vašu neprítomnosť
Druhá možnosť je riadna príprava pred odchodom a zabezpečenie kŕmenia rybiek počas vašej neprítomnosti

Čo treba urobiť pred odchodom?

1. Týždeň pred vašim odchodom odporúčame odkaliť 30-40% vody, záleží na veľkosti akvária a počtu rýb.

2. Pri odkalovaní rovno vyčistite filter - samozrejme len v odkalenej vode z akvária.

3. Nerobte žiadne veľké zásahy do nádrže. Nepridávajte nové ryby, pretože by sa mohlo stať, že by do vašej nádrže zavliekli nejakú chorobu a opäť by mohlo dôjsť k úhynu rýb počas vašej neprítomnosti. Tiež nepresádzajte a nepridávajte nové rastliny atď.

4. Nezabudnite na svetlo. Musíte zachovať svetelný režim a s tým vám pomôžu spínacie hodiny. Pozor, do spínacích hodín zapnite len svetlo. Filter, ohrievač a prípadne ďalšia technika musia fungovať nepretržite.

5. Ako to bude s kŕmením? Tu máte viac možností, ako to vymyslieť. Pomocou kŕmidla si nastavíte množstvo krmiva, ktoré možno nastaviť na kŕmenie v určitom časovom rozmedzí. Kŕmidlo, rovnako ako spínacie hodiny, odporúčame zapojiť aspoň týždeň pred plánovaným odchodom, aby sme sa uistili, že všetko funguje tak ako má. Druhou možnosťou sú špeciálne krmivá, ktoré sa postupne rozpadajú na menšie časti a sú rybami skrmované postupne.

6. Sú v nádrži živé rastliny? Ak áno, tak stačí zachovať svetelný režim, ktorý je rovnako dôležitý ako pre život rastlín, tak aj pre rybičky v akváriu. Ak máte v akváriu rastliny, ktoré rastú rýchlejšie, stačí ich pred odchodom zastrihnúť.

7. Presvedčte sa, že akvárium je v dobrom stave. Tým máme na mysli zdravie rýb, všetky skontrolujte, či u nejakého jedinca nie sú príznaky začínajúcej choroby. Skontrolujeme funkčnosť celej techniky a tiež premerajte parametre vody, či sú v norme. V prípade akvária, ktoré je zabehnuté dlhšiu dobu a nie je prerybnené, by nemalo prísť k žiadnemu nebezpečnému výkyvu, napr. čo sa dusitanov týka.

Na koľko dní odchádzate?

1. Odchádzam na víkend
V prípade odchodu na 2-3 dni nie je nutná žiadna významná príprava akvária. Najdôležitejšie je zachovanie svetelného režimu a kŕmenia rýb (hoci zdravé, dospelé ryby vydržia pár dní bez kŕmenia bez problémov).
Kŕmenie na dva dni môže obstarať Tetra Weekend Futter. Sú to tyčinky, ktoré stačí vložiť do akvária. Množstvo tyčiniek prispôsobte počtu rýb a veľkosti akvária.

2. Odchádzam na viac ako 3 dni
Pri odchode na viac ako 3 dni odporúčame vykonať postup viď. Čo je treba urobiť pred odchodom. Krmivo Tetra MinHoliday vystačí až na 2 týždne. Ide o kompletné krmivo v gélovej forme. Takže volíme medzi ním, alebo už spomínaným automatický kŕmidlom. V prípade dovolenky dlhšej než dva týždne určite použite kŕmidlo, ak nemáte niekoho, ako sme už spomínali, kto by vaše rybky zvládal kŕmiť

 


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Začíname s akvaristikou