SuperZoo

Cestovanie so psom

V článku vám prinášame užitočné rady, ako správne postupovať pri cestovaní so psom do zahraničia, či v rôznych dopravných prostriedkoch.

Užitočné rady, ako správne postupovať pri cestovaní so psom do zahraničia, či v rôznych dopravných prostriedkoch.

Chystáte sa na dovolenku alebo výlet a radi by ste vzali svojho psa so sebou?

S našimi tipmi zvládnete spoločné cestovanie na jednotku. Dôležité je na vášho psíka brať podobný ohľad ako na vaše ratolesti.

Cestovanie do zahraničia

Rozhodli ste sa vycestovať za hranice? Vždy je dobré si vopred overiť, aké náležitosti sú potrebné. Určite si zistite zákony a nariadenia cieľovej destinácie, napr. ohľadom voľného pohybu psov alebo povinnosť nosenia náhubku na verejnosti a vo verejnej doprave.

Základom je pred každou cestou do zahraničia nechať zviera včas prehliadnuť veterinárom, s ktorým je nutné skonzultovať ďalšie kroky alebo potrebné vyšetrenia. Všetko je potrebné zariadiť najneskôr mesiac pred odchodom, lebo napr. cestovný pas psíka začne platiť až o 3 týždne.

V rámci Európskej únie

  • platné očkovanie proti besnote
  • platný pas zvieraťa
  • označenie mikročipom

Veľká Británia, Malta, Írsko, Fínsko

  • platný pas zvieraťa
  • označenie mikročipom
  • platné očkovanie proti besnote
  • ošetrenie proti pásomniciam (musí byť vykonané v rozmedzí 120-24 hodín pred cestou)

Štáty mimo EÚ, tzv. tretie krajiny

Je potrebné si zistiť požiadavky stanovené kompetentnou veterinárnou autoritou konkrétnej krajiny, do ktorej sa chystáte vstúpiť.

Pozor na exotiku

Pri cestovaní do exotických krajín spozornite. Medzi tieto krajiny patria najmä krajiny okolo Stredozemného mora (najmä Španielsko a Grécko) a krajiny severnej Afriky.

Nebezpečenstvom tu je leishmanióza, ktorá sa prenáša najčastejšie pakomárom, je prenosná na človeka, očkovanie neexistuje a následky bývajú fatálne. Ďalej pozor na srdcové červy, ktorých prenášačom bývajú komáre. Liečba je náročná a v pokročilom štádiu bohužiaľ neúspešná. Ochorenie je prenosné na človeka, ako prevenciu možno u veterinára zakúpiť prípravok Stronghold.Po návrate zo zahraničia odporúčame psa odčerviť.

Cestovanie autom

Cestovanie autom je pre väčšinu z nás bežnou vecou všedného dňa. Ani zvieratá s ním nemávajú problém, ak ich však na jazdu autom správne a postupne privyknete, začať môžete už u šteniat. Pomocníkmi proti stresu pred cestovaním môžu byť prípravky Beaphar No Stress

Pred samotnou jazdou autom psa nekŕmte a riadne ho vyvenčite. Majte pre neho pripravenú vodu. Odporúčame cestovnú misku, ktorá nezaberie toľko miesta. V letných mesiacoch si dajte pozor na prehriatie psa, ktorého následky bývajú fatálne, preto NIKDY psa nenechávajte zatvoreného samého v aute, aj keby bolo auto zaparkované v tieni, malo otvorené okienko a bolo to iba na päť minút. Ak to nie je nutné, so psom pri vysokých vonkajších teplotách cez deň autom necestujte.

Ak vyrážate na dovolenku a preprava je samozrejme nutná, vyrazte pokiaľ možno včas ráno, večer alebo cez noc. Počas dlhšej jazdy autom psa každé 2-3 hodiny vyvenčite, aby mal možnosť sa natiahnuť a napiť. Pri preprave zvierat autom myslíme najmä na bezpečnosť. Najbezpečnejšia je preprava v pevnej prepravke z tvrdeného plastu. Podľa pravidiel cestnej premávky je každý povinný zaistiť bezpečnosť svojho zvieraťa počas jazdy autom.

Čo zbaliť so sebou

Tu je zoznam základných potrieb pre psa so sebou:

MHD

Na cestovanie v MHD pes potrebuje náhubok a kratšiu vôdzku. Menšie plemená je možné prepravovať v prepravke alebo prepravnej taške.

Letecky

Čo sa cestovania lietadlom týka, väčšinou nie je s prepravou psov a mačiek problém. Pred cestou je nutné si prečítať prepravné podmienky danej spoločnosti. Ak budete zviera umiesťovať do prepravky, musí byť prepravka opatrená certifikátom pre leteckú prepravu.

Na bicykli

Ak idete na bicykli, je jasné, že váš psí kamarát neubehne toľko, koľko vy prejdete na bicykli. Nechcete napriek tomu svojho psa ukrátiť o spoločný výlet? Skvelou voľbou je vozík za bicykel.Trénovanejšie a väčšie psy môžete nechať chvíľami bežať vedľa bicykla a potom ich nechať odpočinúť vo vozíku, malé plemená väčšinou vo vozíku strávia celú dobu jazdy. Menšie psy tiež môžu byť v prepravnom boxe alebo taške na bicykel.

Loďou

Plavba na lodi alebo trajekte patrí k verejnej doprave a najmä v lete premávajú sezónne lodné linky. Nie je na škodu, keď bude mať pes nasadenú plávaciu vestu. Psa môžete vziať so sebou na splav pokojnejšej rieky, podmienkou je ale opäť plávacia vesta. Ak sa chystáte na divokejšiu rieku, napr. do Rakúska alebo Slovinska, psa so sebou neberte, je to príliš nebezpečné.


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Výlety so psom