SuperZoo

Dokrmovanie vonkajšieho vtáctva

Zima je tu a je dôležité postarať sa o vtáčiky žijúce vonku. Pripravte kŕmidlá a krmivá pre sýkorky, sojky, ďateľov a ďalších vtákov, aby mali dostatok potravy počas chladných mesiacov. Naučte sa, aké potraviny sú vhodné a ako správne umiestniť kŕmidlá.

I keď tomu vonkajšie teploty a nádielka snehu nenasvedčuje, máme tu zimné obdobie. Naskytá sa otázka, čo s vtáčikmi, ktoré žijú vonku. Vhodné je pripraviť krmivá a kŕmidlá pre tie vtáčiky, ktoré u nás celoročne zostávajú. Medzi tieto vtáčiky patria hlave sýkorky, sojka škriekavá, ďateľ veľký, drozd čierny, straka. Prikrmovaniu vtákov sa našťastie venuje čoraz viac ľudí. S dokrmovaním je dobré začať už v novembri, nakoľko začína chladné počasie a zažívame prvé mrazy. U vtáčikov v tomto období dochádza k zvýšenej spotrebe energie, preto je veľmi dôležité, aby mali dostatok potravy, no a práve s tým im vieme pomôcť my.

Dôležité je mať kŕmidlá, ktoré sa dajú uložiť na balkóne, terase, na parapetoch okien, či na strome. Mali by byť dostatočne otvorené so strieškou, boky by mali byť vyššie, aby z nich potrava nevypadávala na zem. Kŕmidlá pre vtáčiky by mali byť umiestnené na pokojnom mieste a hlavne vyššie položené, aby sa tam nevedela dostať mačka, alebo iný predátor. Kŕmidlá si môžeme vytvoriť aj sami z akéhokoľvek materiálu, alebo ich vieme jednoducho zakúpiť v chovateľských potrebách.

V zime vtákom chýba najmä potrava bohatá na tuky, preto je vhodné do kŕmidla dávať slnečnicu, proso, zmesi určené priamo pre vonkajšie vtáčiky. Veľmi populárne sú v zime lojové gule, tie sa dajú zavesiť priamo na stromy. Pri lojových guliach, ktoré sú v sieťke je potrebné upozorniť na to, že sa tam môžu zachytiť nohy vtáčikov, čo môže byť nebezpečné. Z našich domácností môžeme do kŕmidiel dať napríklad nastrúhanú mrkvu, oriešky, nastrúhané jablko, ľanové semiačka. Dôležité je, aby krmivo nebolo navlhnuté, lebo to spôsobuje vtáčikom tráviace problémy. Kŕmidlá je vhodné pravidelne čistiť, vymieňať v nich potravu.

Veľa ľudí prikrmuje aj vodné vtáctvo, kačky, labute na jazerách, riekach. Vodné vtáky sa môžu prikrmovať kukuricou, pšenicou, ovsom, ale napríklad aj zeleninou (šalát, mrkva...). Ľudia vodné vtáctvo často prikrmujú pečivom. Pozor pečivo nie je vhodné, nakoľko kvasí a spôsobuje tráviace problémy. 

Prikrmovanie vonkajšieho vtáctva je výborný spôsob, ako sa dostať priblížiť k prírode. Vtáčikom pomôžete prežiť zimu a za odmenu sa k vám za rok radi vrátia.


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Vonkajšie vtáctvo