SuperZoo

Emócie našich psov

Zamyslite sa spolu s našim kolegom Marianom Zupkom zo SUPER ZOO Košice Nad jazerom, aké emócie dokáže cítiť váš psík. Prežíva smútok, lásku, hnev, rozhorčenie, úzkosť, strach, nedôveru a či závisť, rovnako ako my?

Pes je zviera a nedokáže rozlišovať škálu pocitov v rozsahu širokom ako človek. Jeho vnímanie nie je štrukturované tak zložite, ako vnímanie ľudí. My ľudia častokrát prežívame zložité emócie, ktorým niekedy ani sami nerozumieme. V porovnaní s nami psíky neprežívajú také množstvo stresu a trápenia. A schválne, videli ste niekedy psíka, ktorý niekomu niečo závidí, alebo kuje plány na pomstu?

Psy dokážu cítiť niekoľko základných emócií ako strach, radosť, úzkosť, či dôveru voči nám ľuďom a ostatným členom svorky.

Strach

Určite ste si všimli, že psík sa niekedy môže báť situácií, ktoré nepozná, ako sú hlučné stroje, schody, cudzí ľudia, alebo neznáme psy a podobne. Tieto faktory sa dajú ovplyvniť včasnou socializáciou. Odporúča sa psíka vystavovať situáciám, ktoré by v ňom mohli potenciálne vyvolať strach a presvedčiť ho, že strach v danom prípade nie je na mieste. Napríklad pri nástupe do autobusu nevzniká pre psíka bezprostredné nebezpečie a je dobré ho v tejto aktivite povzbudiť a vytvoriť mu z nej pozitívny vzor. Nápomocné je podanie chutných pamlskov v danom okamihu a vytvorenie pozitívnej interakcie.

Radosť

Je neprehliadnuteľné, ako sa každý psík teší príchodu svojho majiteľa domov. Psi majú v sebe silno zakorenený svorkový pud a návrat člena svorky sa spája s vítaním a radosťou. A  určite ste postrehli aj to, že keď sa tešíte Vy, teší sa s Vami aj Váš psík...

Úzkosť

O úzkosti v prípade psíka môžeme hovoriť hlavne vtedy, keď zle znáša odlúčenie od majiteľa, napríklad ak je psík sám doma a prejavuje separačnú úzkosť ničením vecí, zavýjaním, nadmerným štekaním, kňučaním či dokonca sebapoškodzovaním. V takých prípadoch sa dá psíkovi pomôcť prípravkami s antistresovým účinkom ako sú difuzéry, pachové kvapky, pasty, tablety, obojky, alebo pipety určené na odbúranie stresu. Psíkovi môže v takýchto situáciách pomôcť aj pridanie aktivít, ktoré zamestnajú jeho mozog počas neprítomnosti majiteľa. Určite ocenia interaktívne hračky alebo jednoduché hlavolamy pre psíkov. 

Dôvera

Našim psíkom môžeme dôverovať, lebo vieme, že nás nesklamú a túto emóciu cítia aj oni, pretože aj vo svorke sa vlci vzájomne spoliehajú jeden na druhého pri love koristi, výchove mláďat či ochrane svojho teritória. Dôveru majú naše psíky zakódovanú hlboko v sebe. Vyhľadávajú našu spoločnosť, radi si pri nás schrupnú, niektorí sú ako naše tiene, prenasledujú nás všade, kde sa len dá. Pozorujú nás, pozerajú nám do očí, študujú reč nášho tela a komunikujú s nami.

A čo ten Váš psík? ;)

Marian Zupko, SUPER ZOO Košice Nad jazerom


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Zábava a výcvik psa