Pĺznutie psa
10 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
Každý z nás sa už stretol s pocitom navodenia vnútorného pokoja a kľudu, keď hladkáme nášho štvornohého miláčika po jeho na dotyk príjemnej srsti. Ako však docieliť, aby jeho srsť bola krásna, lesklá, zamatová a hebučká?
Koža psíka je najväčší orgán, ako aj u nás ľudí a tvorí približne 10-15% ich celkovej hmotnosti. Samotná koža je zložená z viacerých častí - epidermis, dermis a hypodermis. Psia srsť sa skladá z chlpov vyrastajúcich z kože, ktoré sa delia podľa ich hrúbky na krycie (hrubšie a dlhšie chlpy) a podsadu, tá je jemnejšia a kratšia.
Epidermis (pokožka) obsahuje bunky nazývané keratinocity, ktoré produkujú keratín, ktorý pokrýva pokožku a zabraňuje stratám vody a chráni organizmus pred škodlivým UV žiarením. Je to rýchlo sa meniaca časť kože, nakoľko bunky sa neustále odlupujú.
Dermis (zamša) je tvorená množstvom kolagénnych a elastických väzivových vlákien a je najväčšou časťou kože. Obsahuje tiež mazové žľazy a vlasové folikuly.
Srsť sa skladá z tisícov chlpov produkovaných vo vlasových folikuloch. Pretože chlpy sú neprestajne pod vplyvom vonkajšieho prostredia, neustále vypadávajú a ďalej sa nahrádzajú. Sezónne vypadávanie, kedy dochádza k najintenzívnejšej výmene srsti najmä v jarných a jesenných mesiacoch, je ovplyvnené vonkajšou teplotou, no najmä fotoperiódou, teda dĺžkou dňa. Psy, ktoré trávia väčšinu času vo vnútri a sú vystavené teplejšiemu prostrediu a umelému osvetleniu môžu pĺznuť po celý rok.
Srsť a koža má za úlohu chrániť telo aj vnútorné orgány pred vonkajším prostredím. Je teda dôležitou súčasťou imunitného systému a tvorí prvotnú bariéru voči vonkajšiemu prostrediu. Ak je imunita kože narušená, môžu sa vyskytnúť infekcie a dokonca aj vážne ochorenia.
Zdravá srsť pomáha psíkovi udržiavať správnu termoreguláciu tela - vďaka izolačnej vrstve srsti. Ak je srsť zdravá, dokáže psíka udržať v teple a to hlavne v zimných mesiacoch. Pre lepšiu izoláciu sa chlpy dokážu pohybovať a priblížiť sa k sebe vďaka vlasovým folikulom. Naopak v letných mesiacoch sú chlpy viac od seba, aby mohol vzduch dobre prúdiť cez srsť a tak psa ochladzovať.
Ak psík stráca vodu cez pokožku, nie je to dobre pre jeho celkové zdravie. Stráca tak energiu, ktorú potrebuje na udržanie správneho metabolizmu. Koža tiež slúži ako úložisko a zásobáreň rôznych živín ako sú napríklad: bielkoviny a aminokyseliny, kolagénové vlákna, enzýmy, kyselina linolová, zinok, meď, selén, mangán.
Základom je kvalitná a bohatá strava najmä na omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny, minerály a vitamíny. Všetky tieto látky by mali byť vyvážene v strave, ale môžeme ich pridávať aj ako doplnky stravy. Napríklad Omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú chrániť kožu a udržiavajú ju lesklú, nájdeme aj v obľúbenom lososovom oleji. No majitelia psov s bielou a čisto čiernou srsťou, by mali vedieť, že vo väčších dávkach to môže mať vedľajší kozmetický efekt a môže trochu zafarbiť srsť. Ako ďalšie doplnky môžete psíkom pridávať aj biotín a vitamín B. Taktiež aj samotný zinok, ktorý pomáha znižovať stratu vody cez pokožku. Práve nízky prísun zinku môže mať za následok kožné infekcie a vypadávanie srsti.