SuperZoo

Kupujeme si papagája

Objavte užitočné rady pre správny výber a starostlivosť o papagája. Naučte sa, aké faktory zvážiť pred príchodom tohto fascinujúceho spoločníka do vašej rodiny a spoznajte najobľúbenejšie druhy papagájov, ich potreby a ako si vybudovať silný vzťah. Získajte všetky informácie potrebné na zharmonizovanie života s vaším novým papagájom.

Užitočné rady, ako postupovať pri správnom výbere a starostlivosti o vášho domáceho miláčika.

Priali by ste si mať papagája?
Niet divu. Sú to fascinujúce zvieratá, ktoré môžu byť príjemnými spoločníkmi.
Medzi ich prednosti patrí inteligencia, krásne sfarbené perie, imitácia zvukov a u viacerých druhov tiež schopnosť naučiť sa pár až niekoľko slov.

Čo si premyslieť dopredu?

Papagáje sú krásne, spoločenské, múdre a zvedavé zvieratá. Majte na pamäti, že obstaranie papagája býva záväzok na niekoľko rokov. V prípade veľkých druhov, ako sú ary, tak aj na niekoľko desiatok rokov. Papagáj, nech ide o akýkoľvek druh, potrebuje každodennú starostlivosť, pozornosť a často sa k svojím majiteľom naviaže úzky vzťah.

Aké otázky je potrebné si položiť?

  • Súhlasí s obstaraním papagája celá rodina? Nebude nikoho svojim prípadným krikom obťažovať? (myslite aj na susedov).
  • Mám dostatok času sa venovať papagájovi? Stres je spúšťačom ochorení a znudený papagáj si často začne šklbať perie.
  • Mám dostatok financií na chov papagája/papagájov? Obstaranie papagája si nesie so sebou väčšinou vyššiu finančnú náročnosť (klietka býva najhodnotnejšia položka, keď nepočítame cenu papagája ako takého). V priebehu života môže zviera potrebovať návštevu u veterinára, lieky či iné podporné doplnky v prípade choroby. A samozrejme - čím viac zvierat chováme, tým viac bude všetko viac stáť.
  • Aký druh sa mi páči a vyhovuje mojim požiadavkám?
  • Chcem mať jedného, dvoch, alebo viac papagájov?
  • Budem ich chovať vnútri v klietke alebo vonku vo voliére?

Aký papagáj sa ku mne hodí?

Prvotné úvahy máte za sebou a teraz sa zamýšľate nad vhodným druhom. Potreby papagájov sú vo všeobecnosti vcelku podobné, avšak každý druh má svoje špecifiká (ide napríklad o zloženie krmiva), na ktoré treba prihliadať a podľa toho sa potom o neho starať. Adekvátna starostlivosť znamená zdravý a spokojný život.

Najobľúbenejšie druhy papagájov

Tu prinášame zoznam najobľúbenejších papagájov. Všeobecne platí, že čím väčší druh papagája, tým väčšie nároky kladie na svojho majiteľa.

Alexander a rozela

sú stredne veľké a veľmi spoločenské papagáje. Pre chov je potrebná väčšia klietka alebo voliéra. Taktiež je im potrebné zabezpečiť pestrú stravu. Dožívajú sa niekoľko desiatok rokov, podľa konkrétneho druhu.

Korela a andulka

sú obľúbená prvá voľba pre začínajúceho chovateľa. Sú to menšie druhy papagájov, ktoré sú ľahko skrotiteľné a sú nenáročné. Môžeme ich chovať jednotlivo, ak majú dostatok pozornosti od svojho majiteľa. Sú vhodné pre chov v byte a aj vo vonkajšej voliére. Korely bývajú hlučnejšie, ale naučia sa napodobňovať zvuky. Andulky sa dokážu naučiť pár slov. Andulky sa dožívajú 10 - 14 rokov, korely až 20 rokov.

Agapornis

hlasný, menší druh, ktorý potrebuje veľa priestoru. Chov najlepšie v páre alebo v skupine. Priemerná dĺžka života je až 15 rokov.

Žako čiže papagáj sivý

veľmi inteligentný druh papagája, ktorý potrebuje denne voľný pohyb mimo klietku a dostatok každodennej pozornosti. K svojmu majiteľovi si dokáže vytvoriť silné puto. Často sa stáva, že sa upne na jedného člena domácnosti. Má špecifické nároky na kŕmenie. Dožíva sa až 60 rokov.

Kakadu a ara

obstarávacie náklady týchto inteligentných druhov sú vyššie. Vyznačujú sa dlhovekosťou (dožívajú sa až 75 rokov) a sú náročné na priestor a na skúsenosti chovateľa. Najlepšou voľbou je ručný odchov jedinca. Potrebujú každodenný kontakt so svojím majiteľom a sú nároční na krmivo.

Papagáj prichádza do rodiny

Prvé dni doprajte papagájovi čo najviac pokoja. Spočiatku bude vystresovaný a bude sa potrebovať v novom prostredí postupne rozpozerať. Pripravte mu bezpečný domov.

Naše tipy:

  • Klietku umiestnite na svetlé miesto do miestnosti, kde trávite najviac času. Najlepšie do obývacej izby, no nie oproti oknu (prievan, priame slnko).
  • Na začiatku by sa o neho mala starať jedna, max. dve osoby.
  • Postupne ho učte na rôzne zvuky v domácnosti a potom ho presuňte do miestnosti, kde sa zdržiavate čo najviac.
  • Klietku umiestnite do výšky úrovne očí alebo hrudníka.
  • Niekoľkokrát denne na papagája hovorte pokojným hlasom a dávajte mu maškrty z rúk - bude to vyžadovať trpezlivosť, ale iste sa zadarí.

Ako ochočiť papagája?

Najdôležitejšia je trpezlivosť. Vytvorenie puta môže trvať dní, týždne, ale aj mesiace. Je veľmi dôležité to nevzdať, aj keď uvidíte len nepatrné pokroky.

Dôvera

Papagájovu dôveru si musíme získať. To znamená, že nesmiete byť v okolí klietky hlučný, robiť rýchle pohyby atď. Vyžarujte pokoj. Papagáj si musí otvorenie dvierok klietky spojiť s niečím príjemným, vhodné je podať mu nejakú maškrtu pre papagáje.

Zvyknutie na ruku

Spočiatku nedávajte ruku do klietky príliš často, bude stačiť denná údržba klietky a niekoľkokrát denne práve spomínané podávanie maškŕt. Ak si začne papagáj brať maškrtu bez obáv z ruky, posuňte ju v dlani ďalej. Bude sa chcieť k nej dostať a po určitej dobe sám na ruku alebo na prst nastúpi. Keď sa to podarí, nevyberajte ho hneď z klietky von.

Rôzne zvuky

Papagáje sú zvedavé tvory. Sadnite si ku klietke a rozprávajte sa s ním, pískajte v rôznych tónoch, cinkajte zvončekom, ukazujte mu zrkadlo, ktoré budete držať v ruke, vydávajte rôzne zvuky.


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Začíname s chovom vtákov