SuperZoo

Nebezpečenstvo vonkajších parazitov

O tom, že nášho domáceho miláčika musíme nechať zaočkovať proti rôznym nebezpečenstvám všetci dobre vieme. Veľká časť očkovania je proti ochoreniam, ktoré prenášajú vonkajšie parazity. Povieme si teda, čím sú najrôznejšie parazity nebezpečné, aby sme vedeli s čím počítať na prechádzke pri rybníku alebo v lese.

Kliešte

Ďalším z veľmi častých a zákerných parazitov sú toľko známe kliešte. Snáď každý z nás si niekedy z lesa priniesol kliešťa. Určite dobre viete, ako nepríjemný je pocit, že máte čosi prisatého v koži a chcete sa toho čo najrýchlejšie zbaviť.

Kliešte môžu prenášať boreliózu, encefalitídu a iné choroby, ktoré sú prenosné aj na človeka. Či je kliešť infikovaný boreliózou môžete ľahko zistiť pomocou domáceho Borrelia testu. Takmer vždy tiež spôsobí kožné problémy v podobe svrbivého hrbolčeka alebo podráždenie kože.

Vši a všenky

Vši a všenky sú ďalším parazitom, ktorý tiež takmer všetci poznáme sami na sebe zo školských rokov. U zvierat sa títo parazity prejavujú rovnakým spôsobom a to tak, že ich vajíčka sa prisajú na kožný chlp, (u človeka vlas) a dospelí jedinci sa pohybujú voľne v srsti.

Živia sa kožnými chlpmi a bunkami. Spôsobujú dráždenie kože. Najčastejším miestom výskytu sú vždy "teplé" miesta, ako je napríklad v slabinách alebo za ušami. V prípade ľudí to býva tiež na temene hlavy. Hovorí sa, že v prípade ľudí pomáha vlasy nafarbiť. Farbený vlas totiž všetkým už nechutí.

Blchy

Blchy sú najčastejším parazitom obťažujúcim ako psy tak aj nás ľudí. Hovorí sa, že psie blchy na človeka nelezú. To však nemusí byť vždy pravda. Okrem toho, že dráždia svojim bodaním a satím krvi, sú tiež prenášačmi rôznych chorôb napríklad pásomnice psej alebo tularémie. Preto je dôležité pri takomto náleze nechať vždy zviera odčerviť. Blchy tiež spôsobujú zápaly kože, u šteniat až chudokrvnosť. Pri boji s týmto parazitom myslite vždy na to, že 90% bĺch sa drží vo veciach, ako je napríklad pelech či gauč a iba 10% na zvierati.

Komáre, pakomáre

 

U rybníkov alebo u riek sa často stretávame s komármi a pakomármi. Tým je prakticky jedno, na koho sadnú, či na človeka alebo na zviera.

Komáre sú veľmi obťažujúcim hmyzom. Spôsobujú dráždivé reakcie svojimi bodnutím a sú tiež prenášačmi rôznych chorôb.

A tí ďalší ...

Zákožka svrabová

Zákožka svrabová je parazit, ktorý najčastejšie napáda slabších jedincov, ako sú napríklad mačiatka alebo mladé fretky. Objaviť sa môže aj u psov a ľudí. Vo väčšine prípadov ide o ušný svrab, ktorý spoznáte podľa čiernych chrastičiek v ušiach, ktoré sa vytvoria znova veľmi rýchlo aj pri častom čistení.

Vyvoláva svrbenie, pretože žije vo vrchných vrstvách kože, kde si tvorí chodbičky. Do nich ukladá svoje vajíčka, z ktorých sa neskôr liahnu larvy. Vyvoláva veľmi silné svrbenie, ktoré sa môže prejaviť po celom tele. Či ide o svrab, či nejaký druh plesne vám však musí potvrdiť veterinár či kožný lekár.

Kožník

Červená škvrna je roztoč žijúci v chlpových vačkoch srsti celej psej populácie, pretože je súčasťou kožnej fauny. Ide o chorobu geneticky predisponovaných jedincov a príznaky sa prejavia až pri oslabení organizmu. Spôsobuje zápal a vypadávanie srsti a najčastejšie sa prenáša zo suky na šteňa.

Chráňte seba i svojho maznáčika

Proti väčšine chorôb, ktoré prenášajú vonkajšie parazity je dnes možné zviera aj seba nechať zaočkovať. Niektoré ochorenia sú veľmi nebezpečné, prevenciu naozaj nepodceňujte. Vždy je však dôležité zachovať si chladnú hlavu a nekonať neuvážene či unáhlene, pretože príznaky sa môžu prejaviť až neskôr. Avšak nikdy neurobíte zle, ak pri akomkoľvek podozrení kontaktujete svojho veterinára a s ním sa poradíte, či je potrebný zásah, či sa jedná iba o planý poplach.

Svojho maznáčika môžete chrániť tiež použitím parazitík.


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Antiparazitiká