SuperZoo

Päť psích mýtov a pravda medzi nimi

Existuje niekoľko faktov o psoch, ktoré väčšina ich milovníkov považuje za samozrejmé. Napríklad vrtenie chvostíkom znamená radosť, vrčanie znamená agresiu, psy sú spoločenské zvieratá atď. Mnohí z nás sa učia, že psy musia mať mokrý nos, ak sú v dobrom zdravotnom stave a že vidia v čiernej a bielej, okrem mnohých iných psích mýtov, ktoré v skutočnosti nie sú tak úplne pravdou, alebo v niektorých prípadoch najskôr vôbec.

1. mýtus: Psy môžu vidieť len v čiernej, bielej a šedej

Skutočnosť: Psy majú farebné videnie.

Psy majú farebné videnie, aj keď to nie je to isté farebné videnie ako u ľudí. Psie zrakové spektrum je podobné ako u farbosleposti ľudí, kde psi nemôžu poznať rozdiel medzi farbami červeného a zeleného spektra. Zato jasne vidia farby, ako sú modrá, šedá, žltá a zelenožltá. Je dobré mať túto informáciu na pamäti pri nákupe hračiek alebo posteľnej bielizne pre vášho miláčika.

2. mýtus: Suchý ňufák je známkou zlého zdravotného stavu

Skutočnosť: Sucho v nose nie je nevyhnutne indikátorom choroby.

Psie ňufáky sú často studené a vlhké, ale nie je to nezvyčajné. Ak sa váš pes práve prebudil zo spánku, často je jeho nos suchý. Na druhú stranu sucho v ňufáku môže byť jedným z ukazovateľov choroby alebo všeobecne zlého stavu, ale nemalo by dochádzať k zbytočnému poplachu. Mokrý nos nemožno brať ako definitívny ukazovateľ zdravia, nakoľko pri nádche z nosa tiež tečie.

3. mýtus: Jeden rok života psa je ako sedem rokov života človeka

Skutočnosť: Táto matematika nedáva zmysel.

Nie je naozaj definitívne posuvné meradlo, ktorým si môžete zladiť vývoj psa v určitom veku s akoukoľvek presnosťou. Psy a suky sa začínajú množiť už od 1. roku života (alebo aj skôr), čo je fakt, ktorý nie je možný pre sedemročnú osobu. Psy sa niekedy dožívajú 15 až 20 rokov, a to by v ľudskej rovnobežke predstavovalo 105 až 140 rokov života, ktorého sa človek bežne nedožíva. Každé plemeno tiež dospieva v inom veku, čo býva spravidla závislé od veľkosti psa. Je zrejmé, že v skutočnosti je životnosť každého psa podstatne kratšia ako u človeka, aj keď sa to značne líši od plemena k plemenu.

4. mýtus: Fenám by malo byť umožnené mať jeden vrh pred sterilizáciou

Skutočnosť: Neexistuje morálny alebo biologický dôvod tohto presvedčenia

Koncept toho, že feny by mali mať pred sterilizáciou aspoň jeden vrh, má svoje korene v antropomorfizme našich psích spoločníkov. Antropomorfizmus znamená, že k prenosu ľudskej viery a morálky na zvieratá, v tomto prípade presvedčení, hovorí, že žiadna žena nie je "úplná" alebo šťastná, keď nemá deti. Kastrácia vašej fenky predtým, bez toho, aby mala svoje prvé šteniatka, má v skutočnosti obrovskú škálu pozitívnych zdravotných výhod. Pes na rozdiel od človeka nikdy nebude smútiť po nenarodených šteniatkach.

5. mýtus: Starého psa novým kúskom nenaučíš.

Skutočnosť: Výcvik psa každého veku je teoreticky možný

Všetci vieme, že učiť mladého psa alebo šteňa je často oveľa jednoduchšie ako sa snažiť trénovať dospelého psa. Psy sú veľmi adaptabilné a učia sa v priebehu svojho života. Jedným z dôležitých faktorov, ktorý je potrebné mať na pamäti pri výcviku staršieho psa je, že ich zmyslové vnímanie sveta okolo nich a ich kognitívne schopnosti spracovania informácií môžu byť pomalšie. Váš starší pes nemusí mať toľko energie alebo duševnej bystrosti ako mladší a ich sluch a zrak nemusí byť tak dobrý, ako bývavalo v mladosti.

Mali by ste si byť týchto faktorov vedomí a upraviť podľa nich tréningový režim zodpovedajúcim spôsobom. Ale nie je žiadny dôvod prečo to neskúsiť.


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Zábava a výcvik psa