Andulka – Melopsittacus undulatus
10 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
Preperenie je proces, pri ktorom vtáky prirodzene vymieňajú perie. Ide o fyziologický, hormonálne riadený proces, ktorý prebieha postupne tak, aby telu zostala potrebná tepelná ochrana.
K prepereniu dochádza jeden až dvakrát ročne, u niektorých druhov dokonca aj trikrát ročne a opakuje sa periodicky. Priemerná doba preperenia je u papagájov v rozmedzí 4-6 týždňov a predstavuje pre papagája zvýšenú energetickú záťaž. V prípade, že perie nerastie tak, ako by malo, navštívte veterinára.
Ak však papagáj žije v byte, nebýva táto sezónnosť dodržiavaná tak, ako pri chove vonku. Vypadávanie pier tiež prebieha na tele symetricky, kedy staré pero je vytláčané perom novým.
Na preperenie má vplyv to, či papagáj žije v byte, alebo vo vonkajšej voliére. Ak v byte, nebýva sezónnosť pŕchnutia dodržiavaná ako v prírode. Ďalej je to dané geneticky. Celý proces majú na starosti hormóny riadené hypofýzou. Rozhodujúce je v tomto prípade tyroxín, ktorý produkuje štítna žľaza. Pôsobenie tyroxínu vedie k oxidácii základných živín v organizme a k väčšiemu výdaju energie, čo ďalej spôsobuje nepokoj, agresivitu a tiež sa zvyšuje základná látková premena. Rastie spotreba potravy a zvyšuje sa telesná teplota.
Behom preperenia je nutné dbať na to, aby papagáj dostával pre organizmus dôležité živiny (bielkoviny, sacharidy a tuky...). Pre dobrú funkciu nervovej sústavy a doplnenie energie sú užitočné najmä tuky, napr. kokosový olej, alebo olej zo semien pupalky. Práve pupalkový olej ovplyvňuje kvalitu a zdravie kože, peria, pazúrikov a zobáka. Olej by mal byť podávaný súčasne s antioxidantami, ako je napr. vitamín E. Pri preperení je tiež možné papagájom pomôcť rôznymi výživovými doplnkami, obľúbené sú najmä doplnky vo forme kvapiek napr. Paganolom. Krmivo alebo pitnú vodu je taktiež dobré obohatiť o vitamínovo minerálny prípravok.
Nie vždy je priebeh preperenia hladký a bez problémov. Čo môže preperenie negatívne ovplyvniť?