SuperZoo

Príchod mačky do domácnosti

Potom, ako sme sa definitívne rozhodli, že svoju domácnosť obohatíme o nového mačacieho člena, nakúpili sme potrebnú výbavu, naštudovali sme si spôsob kŕmenia a starostlivosti, stojí pred nami ďalšia úloha. Musíme upraviť náš byt či dom tak, aby sme zabezpečili zdravé a bezpečné miesto pre jeho život a vývoj.

Potom, ako sme sa definitívne rozhodli, že svoju domácnosť obohatíme o nového mačacieho člena, nakúpili sme potrebnú výbavu, naštudovali sme si spôsob kŕmenia a starostlivosti, stojí pred nami ďalšia úloha. Musíme upraviť náš byt či dom tak, aby sme zabezpečili zdravé a bezpečné miesto pre jeho život a vývoj.

Nech už sme sa rozhodli pre výstavného šampióna, domácu mačku, dospeláka, mačiatko, zdravého jedinca alebo s handicapom, vždy musíme myslieť na to, že zmena prostredia a prechod do nového domova je pre každú mačku obrovským stresom. Eliminovať tento stres môžeme prípravkom obsahujúcim chemické feromóny, ktorý zapojíme do zástrčky približne týždeň pred príchodom mačky. Sprej zase môžeme použiť do prenosky a auta a tak zmierniť stres z cesty. V prípade potreby sa môžeme po konzultácii s veterinárom dohodnúť aj na aplikácii veterinárnej diéty s upokojujúcim a antistresovým účinkom.

Po príchode do novej domácnosti by som odporúčal vyčleniť novému maznákovi najskôr menšiu plochu v rámci jednej miestnosti, alebo jednu miestnosť v celom dome či byte. Mačku tak budeme mať viac na očiach a aj pre ňu bude ľahšie sa adaptovať najskôr na menší priestor. Miestnosť, ktorú sme mačke vyčlenili by sme mali ako prvú pripraviť na jej príchod. Mačky majú potrebu sa v strese, alebo zo strachu, čo najrýchlejšie ukryť. Obľubujú najmä tesné, tmavé priestory. Preto vyhľadávajú rôzne tmavé zákutia, ako priestor za skriňou, pod posteľou, gaučom, v skrinkách, roll-doore, špárach, pod vaňou, kuchynskou linkou a podobne, ktoré im dávajú pocit bezpečia. Všeobecne sa odporúča, ak si mačka takéto miesto vyberie, nesnažiť sa násilím ju odtiaľ vybrať, ale nechať ju, aby sa sama rozhodla či je už čas vyjsť z úkrytu a začať spoznávať nový domov. Treba však sledovať či chodí jesť a piť a používa záchodík, aby sme predišli jej vyhladovaniu a prípadným zdravotným komplikáciám. Ak však chcem niečomu takému zabrániť, je lepšie si vopred takéto miesta zabezpečiť a mačke ponúknuť iné alternatívy, kde sa ukryť pred neznámym svetom (pelech, kukaňu, búdku, škrabadlo s odpočívadlom,...). V prípade, že nemáme možnosti ako takéto miesta zablokovať, bude nám stačiť ak ich pre mačku upravíme. To znamená, že tieto priestory dôkladne vyčistíme, skontrolujeme či sa tam nenachádzajú nebezpečné predmety, ostré hrany, jedovaté prípravky, chemické látky, neizolované vedenie elektrického prúdu, káble a podobne.

Po pár dňoch, keď vidíme, že mačka sa dobre adaptovala, jej môžeme sprístupniť ďalšiu miestnosť, chodbu a napokon celý byt. Ak sa rozhodneme, že do niektorých častí ju vôbec nechceme púšťať (napríklad: spálňa, garáž, pivnica, povala, detská izba či kuchyňa) urobíme lepšie, ak ju tam vôbec nebudeme brať a mačka si tak zvykne, že daný priestor nie je pre ňu určený a nemala by sa domáhať vstupu. Ak naopak mačke dovolíme „všetko", otvoríme jej každé dvere pred ktorými zamraučí, bude s tým už počítať a v prípade, že niekedy zmeníme názor, bude sa hlasom a aj škrabaním domáhať vstupu. Vtedy je dôležité obrniť sa riadnou dávkou trpezlivosti a prečkať toto obdobie vzdoru. Časom si mačka uvedomí, že nedosiahne svoje a prestane sa domáhať otvorenia dverí.

Ďalej by sme sa mali zamerať na rovnaké nebezpečenstvá, ktoré môžu ohroziť aj malé deti. Skontrolujeme káble, elektrické vedenie a zástrčky. Mnohé mačky sa s káblami rady hrajú, hryzú ich a preto je vhodné ich zapúzdrovať, obaliť krytom alebo inak zabezpečiť, aby sa predišlo  úrazu. Rovnako postupujeme aj s elektronikou a spotrebičmi. Zabezpečiť by sme mali aj všetky prostriedky na umývanie, dezinfekčné látky, chemické látky, lieky, otravy na hmyz a hlodavce a samozrejme potraviny, aby k nim chlpáč nemal vôbec prístup. Všetky okná, balkónové dvere alebo dvere do záhrady a terasy by sme mali mať riadne chránené pletivom či pevnou sieťkou, ktorá je na tento účel vyrobená. Klasické siete na hmyz totiž vypadnutiu mačky nezabránia a práve pádov, najmä v letných mesiacoch, neuveriteľne pribúda. V našej neprítomnosti by sme nemali v žiadnom prípade nechávať nezabezpečené otvorené okná ani vetračku. Sú známe prípady mačiek, ktoré ostali vo vetračke zaseknuté dlhé hodiny a v snahe sa vymaniť zo zajatia si spôsobili  vážne poškodenia pohybového aparátu, často až s fatálnymi dôsledkami. Ak chceme bytovým mačkám spríjemniť letné chvíle môžeme im sprístupniť balkón, ktorý zabezpečíme sieťou určenou pre mačky alebo pletivom a takto im dopriať slnenie a pohyb na čerstvom vzduchu  aj v našej neprítomnosti a nemusíme sa o ne strachovať. Síce sa hovorí, že mačky majú 9 životov, ale nemyslím si , že to stojí za to, overiť si to na našom maznáčikovi.

Ak máme doma krb a komín mali by sme ich ohradiť, aby sme tak mačke zabránili v vstupe doňho.

Izbové kvety sú ďalšou hrozbou pre našu mačku. Preto je dôležité si podobne preštudovať, ktoré rastliny sú a ktoré nie sú pre jej život nebezpečné.

Ďalšou nástrahou sú domáce dekorácie, vonné oleje, sviečky, sušené kvety a nim podobné interiérové doplnky, ktoré často našich štvornohých maznáčikov lákajú svojou príťažlivou vôňou, ale pri požití im môžu spôsobiť riadne ťažkosti. Ak sa týchto dekorácií nechceme vzdať, bude lepšie ak ich umiestnime tak, aby neboli v dosahu ani tých najšikovnejších labiek. Horiaca sviečka či vonná tyčinka vedia tiež narobiť obrovské škody. Mačací kožúšok je extrémne horľavý, stačí sa len  priblížiť a môže to mať nedozierne následky. Preto by sme ich nikdy  nemali nechávať bez dozoru.

Pri akejkoľvek činnosti v kuchyni by sme mali byť tiež vždy nesmierne obozretní. Mačky sú veľmi zvedavé tvory a radi pri všetkom asistujú a práve v kuchyni na ne číha množstvo najrozličnejších nástrah ako: ostré predmety, nože, nožnice, elektrické spotrebiče, rozpálená trúba, sporák, vriaca voda,... a v neposlednej rade potraviny. Mnohé z nich sú pre mačky toxické. Rovnako by sme mali dávať zvýšený pozor aj pri rodinných oslavách a posedeniach a mačky nenechávať pri prestretom stole osamote. Nielen že nám v priebehu sekundy môžu stiahnuť obrus a z krásne naaranžovaného stola môže byť razom kopa črepov a odpadu, ale čo je horšie, môžu sa nejakým pokrmom či alkoholom priotráviť.

Za zamyslenie určite stoja aj záclony a závesy. Sú prípady, keď sa do nich mačka zamotá a stiahne ich dole aj s garnížou. Zvlášť ak je zvyknutá skočiť na okno a niekedy sa jej to nemusí úplne podariť. Presne to sa stalo u nás, keď sa kocúr slnil na okne a zrazu sa zľakol a netrafil a garnížu vytrhol zo steny.

V neposlednej rade by sme nemali zabúdať na fakt, že rovnako ako pri ľuďoch, tak aj u všetkých zvierat platí, že pasívne fajčenie zabíja a tak by sme sa mali tohto zlozvyku v prítomnosti mačiek vyvarovať.

Možno sa to na začiatok môže zdať prehnané, ale v podstate ide o základné pravidlá ktoré si rýchlo osvojíme a po pár týždňoch už nad nimi nebudeme ani premýšľať. Opakovaním si ich osvojíme a stanú  sa pre nás prirodzenými. Zastávam názor, že je vždy lepšie sa dôkladne pripraviť, ako potom neskôr ľutovať a zbytočne si vyčítať chyby. Veď ak chceme, aby nám náš mačací miláčik robil radosť a spríjemňoval život, tak je prirodzené že aj on sa musí u nás cítiť príjemne a bezpečne, takže trocha menších obmedzení a úprav u nás doma je to najmenej, čo preňho môžeme urobiť, no nie?

Mgr. Kajo Wild
Odborný garant Super zoo pre mačky


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Mačiatko