Kočíky pre psov a mačky
5 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
Prostredie podnecujúce ku hre, zábave a interakcii, by malo byť neodmysliteľnou súčasťou domácnosti každej mačky. Dôraz by sa mal klásť najmä tam, kde žijú čisto bytové mačky. Tie majú pre rozvoj svojich schopností, napr. loveckých alebo precvičovanie zmyslov, oveľa menší priestor a menej podnetov. Bytová mačka je preto v tomto smere viac odkázaná na pomoc z okolitého prostredia a to buď z našej strany, od inej mačky alebo fyzického prostredia, ktoré jej doma pripravíme.
Nie je nič horšie v domácnosti, ako pár znudených labiek. Vtedy sa totiž začínajú všetky neplechy a nevhodné návyky, ktoré nám inak pokojné spolužitie s mačkou narúšajú.
Každá mačička je veľká individualita a osobnosť, no vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetky sú hravé a majú záujem o interakciu. Rozdiel je len v ich preferenciách. Rovnako sa treba venovať mačiatku, ako i dospelej mačičke, kastrovanej či staršej. Odborníci hovoria, že človek by mal venovať každý deň 30 – 40 minút aktívnej hre s mačkou. Okrem toho, že je to zdravé, prirodzené a pomáha to odbúrať negatívne prejavy nežiadúceho sa správania, upevňuje sa tým i vzájomný vzťah. To, že naša mačka neprejavuje záujem o hračky a hry, ktoré sme si pre ňu pripravili a nakúpili, nie je jasným dôkazom toho, že nemá potrebu sa zabaviť. Skôr sme len nenašli tie správne podnety či predmety.
V prvom rade si musíme uvedomiť, že ak chceme mať len jednu mačičku v domácnosti, bude žiadať viac pozornosti od nás, ľudí. Čiže ak pracujeme 12 a viac hodín denne, mali by sme sa zamyslieť, či je pre nás toto domáce zvieratko vhodné. Dve mačky sa počas dňa vedia zabaviť aj bez nás, no keď prídeme domov, obe sa budú dožadovať rovnakého podielu pozornosti a lásky. Niekde som sa dočítal, že jedna mačka by mala pripadať na jednu izbu. Čiže ak máme 3 izbový byt, nemali by sme tam mať viac ako 3 mačky. Aj ony totiž potrebujú určitý životný priestor. Samozrejme, všetko je prísne individuálne. Určite sú domácnosti, kde v jednej izbičke si nažíva aj 5 mačiek a spoločenstvo je zdravé, pokojné a bezproblémové. Preto často opakujem, že iba majiteľ sám dokonale pozná svoju micku a on sám sa musí vedieť adekvátne rozhodnúť, čo je pre ňu dobré a čo nie, bez ohľadu na to, aké rady si vypočuje, alebo prečíta.
Každá domácnosť by podľa môjho názoru mala byť viac či menej prispôsobená aj potrebám našej mačky. Zastávam názor, že ak si domov privedieme domáce zvieratko, stáva sa súčasťou rodiny a na jeho potreby sa prihliada rovnako, ako na potreby ostatných členov. Základným kameňom mačacej domácnosti je pripraviť jej zaujímavé prostredie, ktoré ju nebude nudiť a v ktorom sa bude cítiť príjemne, bude vyhovovať jej povahe a nárokom.
Mačky sú šelmy, lovci a veľkí pozorovatelia. Ak máme možnosť uvoľniť im jedno okno aj s parapetom, zasieťovať ho, poprípade zabezpečiť mrežou na vetračke, vytvoríme tak mačke výbornú pozorovateľňu. Mačky vydržia desiatky minút pozorovať dianie na ulici, lúke, v lesíku, či krmítku vtákov na neďalekom strome. Rovnako rady vnímajú aj pachy prichádzajúce cez otvorené okno. Tu treba zdôrazniť potrebu okno zabezpečiť proti vypadnutiu.
Rovnako sa môžeme zamyslieť nad kúpou akvária či terária. To by malo byť síce zabezpečené, ale mačičkám prístupné, aby tvory žijúce dnu mohli pozorovať.
Mačka je typická svojou potrebou škriabať, brúsiť si pazúriky, šplhať do výšin. Tu jej umožníme podporiť jej prirodzené správanie vertikálnym a horizontálnym škrabadlom. To by sme mali umiestniť do miestnosti, kde sa budeme zdržiavať aj my, v časti, ktorá je pokojnejšia, ideálne k oknu.
Škrabadlo by malo mačke poskytnúť možnosť pre hru, aktívny i pasívny oddych. Malo by byť dostatočne priestranné, aby sa tam zmestili všetky naše mačky a každá si našla svoje miesto, pelech či kukaňu. Ak máme dostatok priestoru, môžeme rozmiestniť jedno veľké škrabadlo do centrálnej miestnosti (najčastejšie obývacia izba) a viac malých do iných miestností, kde sa mačka i my často zdržiavame. Takto zabezpečíme, že všade bude mať mačka po labke nejaké miesto, kde si môže brúsiť pazúriky, či si vyskočiť a nebude preto trápiť náš nábytok.
Pod aktívnym príjmom potravy rozumieme atraktívne a nápadité spôsoby ako mačke podávať jej bežnú (najmä suchú granulovanú) stravu. V rámci obohatenia jej prostredia je to skvelá možnosť, ako ju zabaviť a zároveň nakŕmiť.
Namiesto klasickej misky na vodu by sme mohli zakúpiť fontánku. Tá simuluje tok tečúcej pramenistej vody, čo mnohé mačky láka. Nahrádza stojatú vodu v miske a mnohé mačky ju preto uprednostnia. Okrem toho môžeme napríklad nechať vodu v miske na parapete a niekoľko šálok v drese, aby si mačky v prípade potreby mohli ovlažiť packy, či sa s vodou len tak zahrať.
Podávanie granúl môžeme tiež veľmi ľahko zatraktívniť. Možnosť prvá je zakúpiť hračky - valčeka s otvormi na granule a pamlsky v obchode pre zvieratká. Mačke sa tak obmedzí pasívny príjem krmiva a je nútená vyvinúť fyzickú i mentálnu aktivitu, aby získala to, po čom jej žalúdok túži. Mačička si rozvíja svoje schopnosti, zabaví sa a je aktívna.
Valček naplníme granulkami alebo pamlskami a necháme mačku, aby si svoju odmenu vydobila sama svojou aktivitou. Otvory na valčeku sú pomerne veľké a tak by som hračku odporúčal najmä tým, ktorí svojich cicúchov kŕmia väčšími granulkami. Také sú napríklad dentálne granulky ako RoyalCanin oral care, alebo dentálne diéty od RoyalCanin či Hills a určite aj mnohé iné. Malé granule by totiž vypadávali veľmi ľahko a hra by stratila svoj základný význam.
Ak nemáte možnosť pre zakúpenie takéhoto valčeka, či kŕmite malými granulkami nezúfajte, existujú aj iné alternatívy. Vyrobiť podobný valček môžete aj sami doma z pet fľaše s objemom 0,5 litra. Poprípade zakúpiť labyrint na kŕmenie mačiek. Ten plne nahradí misky na suchú stravu. Labyrint je vysoký, stabilný, s protišmykovou úpravou a ľahko sa čistí.
Ďalšou možnosťou je poobzerať sa v PET Shopoch po snack ball. Ide o guľu, ktorá funguje na tom istom princípe ako valček, či labyrint. Plní teda ten istý účel, no otvor má len jeden a jeho veľkosť si môžete nastaviť sami, podľa druhu a veľkosti granúl. Mačičky rýchlo pochopia, ako systém kŕmenia funguje a začnú ho vďačne využívať.
Nevýhoda je v tom, že máte viac omrviniek na zemi, ako v porovnaní s bežným spôsobom kŕmenia do misiek. Okrem toho je hra s valčekom či guľou hlučnejšia, zvlášť ak máte v kuchyni dlažbu. Rovnako aj dolovanie granuliek z labyrintu býva hlučnejšie, ale žiadna katastrofa to zas nie je.
Každá minca má dve strany. Faktom však zostáva, že je to prirodzenejší a nápaditejší spôsob kŕmenia, ktorý istotne oceníte vy i vaše mačky!
Sú výborným prostriedkom ako zabaviť mačku, rozvíjať jej inštinkty a precvičovať zmysly. Klasikou, ktorá nesmie chýbať v žiadnej domácnosti, sú myšky rôznych veľkostí, tvarov a materiálov. Kožušinové, látkové, sisalové, flyšové, s pierkami, rolničkou, vyplnené catnipom a pod.
Okrem toho majú enormný úspech mávatká a paličky rozličných typov, guľôčky, loptičky, klbká, atď, atď...
Veľkému záujmu sa tešia aj interaktívne hračky, ako napríklad robotický laser či laserové ukazovátko, mechanická myš a mávatko, guľová dráha, bazénik.
Druhov, variácií a sortimentu je dnes nespočetne veľa. Najlacnejšie a najjednoduchšie sú však papierové guličky, pierka a doma ušité myšky s troškou usušeného catnipu, ktorými snáď žiadna micka nepohŕdne.