SuperZoo

Starostlivosť o papagája

Správna starostlivosť o papagája je kľúčom k jeho zdraviu a šťastiu. Zistite, aké sú základné potreby týchto inteligentných vtákov, vrátane čistenia klietky, pravidelného pohybu a vhodného kŕmenia. Naučte sa, ako zabezpečiť psychologickú stimuláciu a aké hračky a vybavenie sú pre vášho miláčika najvhodnejšie. Prečítajte si užitočné tipy na výber klietky a čo robiť, keď odchádzate na dovolenku. Zabezpečte svojmu papagájovi šťastný a zdravý život!

Užitočné rady, ako postupovať pri správnom výbere a starostlivosti o vášho domáceho miláčika. Papagáje sú krásne a veľmi múdre stvorenia. Pri starostlivosti o ne musíme zohľadniť základné všeobecné potreby papagájov, ale aj tie nároky, ktoré sa líšia v rámci druhu. Odmenou vám za to bude zdravé a spokojné.

Čistota je pol života, to vie každý. V prípade papagájov je psychická stimulácia tá druhá polovica. Je veľmi dôležité zabezpečiť mu každodennú zábavu a zamestnávať vášho papagája. Nie je klišé, keď sa hovorí, že ak na papagája nemáte dostatok času, kúpte si radšej dva. Síce ich kvôli tomu skrotíte pravdepodobne menej a nepriľnú k vám do takej miery, ako keby vyrastali osamote, no budete mať vďaka tomu istotu, že počas vašej neprítomnosti papagáj nesmúti a je šťastný so svojim druhom.

Čo zaistí papagájovi zábavu?

Jedinec vlastného druhu

Dva papagáje sa spolu zabavia najviac. Je úžasné ich pozorovať pri vzájomnej komunikácii a hre.

Interakcia s chovateľom

Ak máte dostatok času na obstaranie si jedného jedinca, venujte sa mu niekoľko hodín denne. Nechajte ho preletieť mimo klietku. Papagáj vás bude pri všetkých činnostiach pozorovať, sedieť vám na ramene, bude rád vo vašej blízkosti. Môžete skúsiť tiež pracovať na vzájomnom vzťahu pomocou tréningu rôznych cvikov alebo trikov. Nielenže papagájovi zamestnáte hlavu, ale posilníte vzájomné puto. Z nedostatku záujmu chovateľov pramení stres a vznikajú psychické problémy papagájov.

Hračky a vybavenie klietky

S množstvom hračiek v klietke to nepreháňajte. Prílišné množstvo hračiek môže spôsobiť, že papagáj bude nervózny a zahltený. Je dobré ich mať napríklad 3 kusy v klietke a pravidelne ich obmieňať. Pozor na použitie zrkadiel napr. u jednotlivo chovaných anduliek. Zviera si zvykne na nového "kamaráta" a vás by si nemusel toľko všímať. Klietku vybavte prírodnými bidielkami rôznych priemerov, rebríkmi, rôznymi šplhacími lanami atď. Väčšie druhy papagájov (ara, kakadu) sú kapitolou sami o sebe. Ich obstaranie je potrebné si poriadne premyslieť, pretože vďaka svojej dlhovekosti svojich majiteľov často prežívajú. Sú veľmi inteligentné, ale aj náladové a nahnevané. Vyžadujú veľa pozornosti a zábavy a patria do rúk skúsených chovateľov.

Nešťastný a stresovaný papagáj je nielen náchylnejší k ochoreniam, ale tiež si môže začať šklbať perie, čo je vážny problém. Môžu sa rozvinúť tiež zlozvyky ako nadmerné kričanie alebo agresivita. Preto si obstaranie papagája najmä veľkého druhu poriadne rozmyslite.

Pravidelná starostlivosť o papagája

Starostlivosť o pazúriky a zobák

Ak vášmu papagájovi bráni dĺžka pazúrikov v prirodzenom sedení, v pohybe alebo ak tvar a veľkosť zobáka zabraňuje v príjme potravy, je na mieste vyhľadanie veterinára alebo niekoho skúsenejšieho. Pre prirodzené obrúsenie pazúrikov nainštalujte do klietky bidla stromov s hrubšou kôrou alebo cementové bidlo. Priemer bidiel voľte o rôznych priemeroch a radšej použite väčšie než menšie. Podľa potreby ich tiež meňte. Inštaláciou tzv. vtáčieho stromu doprajte papagájovi možnosť šplhať i mimo klietku. Na obrusovanie zobáka papagájovi slúži ozobávanie hračiek (existujú aj špeciálne hračky na obrusovanie zobáka), minerálny kameň a sépiová kosť. Niektoré druhy papagájov si obrusujú zobák napr. lúskaním orechov.

Starostlivosť o perie

Ako spoznáte, že perie nie je v dobrom stave? Je neuhladené, rozstrapatené a bez lesku. Spoznáte to už na prvý pohľad. Medzi pravidelnú starostlivosť patrí kúpeľ a rosenie. Zdravého a krásneho peria docielite predovšetkým kvalitnou, pestrou a vyváženou stravou. Nielen na podporu peria môžete pridávať tiež vitamíny, napr. B-komplex.

Pohyb mimo klietku

Papagáje potrebujú dostatok pohybu a pravidelné vypúšťanie z klietky patrí ku každodennej rutine, či už chováte jedného alebo viacerých papagájov. Pretiahnutie krídel a lietanie prináša veľa radosti. Papagáj bude tiež rád posedávať na vyvýšených miestach a bude si užívať voľnosti. Vždy je dobré vybrať jednu miestnosť, v ktorej budete papagája pravidelne vypúšťať. Nevidia sklo, preto aj zavreté okno bez žalúzií či záclon môže byť rizikové. Pozor na otvorené okná! Aj akokoľvek udomácnený papagáj môže uletieť. Sú to zvedavé a aktívne zvieratá. Ďalej dajte pozor na rozpálené plochy (kúrenie, varná doska). Pri prelete svojho opereného priateľa ho očkom sledujte. Keď bude chcieť, tak sám sa do klietky vráti. Vtáka nestresujte chytaním do deky a zbesilým prenasledovaním.

Pravidelné domáce zdravotné kontroly

Svojho papagája máte denne na očiach, spoznáte, keď je niečo v neporiadku. Prevádzajte ale aj dôkladnejšie kontroly - rozhrňte perie až na kožu (nie sú tam prítomné roztoče? Je koža zdravá bez poranenia?), kontrolujte pazúriky, oči a kloaku. V prípade akejkoľvek zmeny kontaktujte veterinára, ktorý sa špecializuje na papagáje

Hygiena a upratovanie klietky

Pravidelným a dôkladným čistením klietky zaistíte zdravý a čistý domov pre svojho zverenca. Na trhu existujú čistiace prostriedky priamo na zvieracie ubikácie.

Denné čistenie

Odstráňte zvyšky krmiva, ktoré podávate denne (zelenina, ovocie). Podľa potreby utrite vybavenie klietky a mreže, silne znečistenú podstielku odstráňte a doplňte, nádobku na vodu umyte horúcou vodou a dolejte čerstvú. Kontrolujte tiež stav vybavenia a poškodené veci z klietky odstráňte. Nezabúdajte v čistote udržiavať tiež okolie klietky.

Týždenné čistenie

Vhodným prostriedkom na čistenie klietok vyčistite spodnú výsuvnú vaničku a plastovú časť. Doplňte čistú podstielku alebo čistú podložku, vyberte hračky, bidielka a očistite ich. Umyte tiež kovovú časť klietky.

Mesačné čistenie

Raz za mesiac jemnou kefou vyčistite kompletne celú klietku.

Klietku a jej vybavenia čistite podľa potreby. Toto je orientačný návrh. Čistiace prostriedky a saponáty vždy dôkladne umyte.

Výber vhodného krmiva

Kŕmenie papagájov nie je len zrno. Naopak. Nároky na potravu sa líšia v závislosti od druhu papagája. Svojho papagája kŕmte vyváženou a pestrou stravou. Pozor dávajte na tučné semená a sledujte tiež, či papagáj nie je vyberavý a jeho organizmus tak neprichádza o dôležité látky a živiny. Niektoré papagáje sa živia skôr zrninami (andulka), iné skôr ovocím (papagájik pásikavý) a niektoré nektárom (lorie). Preto je nutné dopredu poznať požiadavky na výživu konkrétneho druhu.

Niektorí chovatelia, ktorí už dobre poznajú potrebné zloženie stravy si robia svoje vlastné miešanice. Je to dobré tak z ekonomických dôvodov, tak aj preto, že máte úplnú istotu toho, čo krmivo obsahuje. Môžete tiež do zmesi pridať niečo navyše, alebo ju obohatiť vitamínmi a minerálmi.

Dôležité je tiež podávanie čerstvého ovocia a zeleniny. Ak však nie je váš operenec príliš zvyknutý, postupujte opatrne, aby nedošlo k zažívacím ťažkostiam. Ako napríklad k veľmi bežnej hnačke. To isté platí aj o zelenom kŕmení, ktoré je najdostupnejšie v lete. Možné je podávanie púpavy, skorocelu, alebo veľmi obľúbenej hviezdice prostrednej. Obľúbeným doplnkom je sépiová kosť a senegalské proso v klasoch. Nevyhnutnosťou je umiestnenie mištičky do klietky s vtáčím gritom a zavesenie minerálneho kameňa.

Výber vhodnej klietky a jej vybavenie

Klietka alebo voliéra patrí k tomu najzákladnejšiemu vybaveniu vášho papagája. Všeobecne možno povedať, že minimálnu veľkosť vyberieme tak, že dĺžku rozpätia krídel vynásobíme dvoma.

Ideme na dovolenku – kam s papagájom?

Budeme sa zaoberať variantom, kedy nie je možné vziať zvieratko so sebou

Ak máte jedného papagája

Najlepšou možnosťou je, ak máte niekoho komu dôverujete a kto môže prísť každý deň vášho papagája nakŕmiť a dať mu čistú vodu. Dotyčnej osobe všetko vysvetlite – čo má papagáj rád, na čo je zvyknutý. Je potrebné sa usilovať, aby mal papagáj pokiaľ možno rovnaký deň, ako keď ste doma. Na danú osobu je dobré papagája nechať zvyknúť aspoň mesiac dopredu, aby ho prítomnosť cudzieho človeka nestresovala. Pokiaľ bude mať "vtáčia opatrovateľka" viac času, môže s papagájom ostať viac hodín a vypustiť ho z klietky, skrátka mu robiť spoločnosť. Papagája môžete eventuálne previezť na stráženie, buď ku známemu alebo do prevereného hotela pre zvieratá. Otázka je, ako papagáj zmenu prostredia zvládne.

Ak máte dvoch a viac papagájov

Najvhodnejšie je dohovoriť sa opäť s niekým blízkym alebo so susedom, ktorému veríte, či sa na papagáje denne príde pozrieť a nakŕmi ich.


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Začíname s chovom vtákov