SuperZoo

Starostlivosť o psa v zime

Zima je obdobím zimných radovánok a športov. Ale viete, ako sa postarať o svojho psa tak, aby si zimu užil a prečkal ju v zdraví? V článku Vám prinášame užitočné rady, ako sa starať o psíka v zime.

Pes na záhrade

Pre psy držané vonku odporúčame dodržať tieto pravidlá:

  • Vhodný koterec má tri zateplené strany (boky a zadná časť) ako ochranu proti vetru a dažďu.
  • Aká psia búda je vhodná? Samozrejmosťou je polystyrénom zateplená búda s predsieňou.
  • Čo dať do búdy? Drevitú vlnu alebo slamu, tie sa javia ako najvhodnejšie. Deky a pelechy síce zahrejú, ale len do chvíle, než navlhnú. Navyše budú čoskoro cítiť. Pravidelne ich kontrolujte a podľa potreby meňte.
  • Staršie psy. Najmä psy s artrózou a diabetom sú náchylnejšie na chlad. Podávajte preventívne (nielen starším psom) kĺbovú výživu.
  • Voda. Je naozaj dôležité, aby nemal v miske zmrznutú vodu, dopĺňajte ju niekoľkokrát denne. Existujú tiež vyhrievané misky, ktoré zabránia zamrznutiu vody.
  • Kŕmenie.Granuly zalievajte teplým vývarom alebo pridávajte ohriatú mäsovú konzervu, tým zároveň doplníte psovi tekutiny.
  • Riadne zabezpečte záhradné jazierka. Pes by do nich mohol skočiť a potom silne prechladnúť.

Prechádzky v zime

V zime najviac trpia mrazom krátkosrsté plemená, ktoré sa s výkyvmi teplôt vyrovnávajú vďaka absencii podsady horšie ako stredné alebo dlhosrsté plemená. Takým plemenám je dobré zaobstarať oblek alebo kabátik. Ten odporúčame pred kúpou psíkovi vyskúšať, aby mu sedel dobre a nikde ho neškrtil. Príďte so psíkom do našich predajní Super zoo a oblečky spolu vyskúšame.

  • Ak sa pes bude stále hýbať, nie je potreba v zime skracovať prechádzky kvôli tomu, aby pes nenachladol. Pozor, to ale neplatí o teplotách hlboko pod bodom mrazu. Tam venčenie skráťte na dobu nevyhnutne nutnú.
  • Nikdy nenechávajte psa uviazaného pred obchodom a pod., kde bude mrznúť, zatiaľ čo pán bude v teple nakupovať. Okrem iného hrozí tiež krádež psa.
  • Na zimné kúpacie radovánky pozor. Držte psa radšej v dostatočnej vzdialenosti od vody, najmä ak klesnú teploty pod bod mrazu, hrozí mu prinajmenšom prechladnutie ...
  • Pozornosť venujeme taktiež psím labkám. Zranenie môže spôsobiť zľadovatený sneh alebo, predovšetkým v mestách, posypová soľ. Pred i po prechádzke tak ošetrite labky masťou.
  • Dobrým pomocníkom sú aj topánky pre psy, najmä pri dlhších prechádzkach v snehu, kedy môže dôjsť k poraneniu vankúšika o sneh.
  • Nenechajte psa chodiť po zamrznutých vodných plochách (rybník, jazero ...). Ľad býva v niektorých miestach slabší a pes sa môže prepadnúť.

Pes v byte

Pre psy chované v byte platí jedno dôležité pravidlo. Byt je dôležité neprekurovať. Najmä dlhosrsté plemená s hustou podsadou by mohli trpieť neznesiteľnou horúčavou. Keď pes následne vyjde z bytu von do mrazu, zvyšuje sa riziko prechladnutia a ďalších zdravotných problémov s tým spojených. Ak máte v byte chladnejšie, odporúčame najmä menším plemenám na zimu zaobstarať thermo pelech alebo teplučkú deku do pelechu, alebo na miesto, kde pes rád odpočíva. Pre menšie plemená sú vhodné tulivaky.

Pozor na striedanie teplôt

Odporúčame tiež nebrať psov do domu na dlhší čas, napr. na noc. Striedanie teplôt naozaj psíkovi zo zdravotného hľadiska neprospeje. Dlhosrsté plemená s hustou podsadou zvládajú zimu zvládajú zimu vonku veľmi dobre a branie domov by im mohlo spôsobiť prechladnutie kostí, kĺbov a obličiek, lebo prichádza kvôli teplu o zimnú srsť. Krátkosrstým psom možno do búdy inštalovať tiež vykurovanie, ale zvládajú pobyt vonku aj s riadne zateplenou búdou s hustou podsadou.


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Starostlivosť