Kočíky pre psov a mačky
5 min. čítanie
Váš košík je prázdny
Neviete si rady s výberom? Poradíme vám
Máte doma rozkošné šteniatko a už teraz si predstavujete, čo všetko so psíkom zažijete?
Aj tu však platí, že nič nie je zadarmo. Ponúkame tri tipy ktoré Vám pomôžu a uľahčia výcvik a výchovu psíka.
Veľmi často sa stáva že kladieme na psy až príliš veľké nároky. Či už pri výcviku alebo pri výchove psa. Na všetko treba ísť postupne a hlavne s pevnými nervami. 3 veci ktoré budeme musieť pri výcviku mať:
Jednou z najdôležitejších vecí pri výcviku je motivácia psíka. Môže byť v podobe odmien alebo hračiek (hry). Najrýchlejšie ako zistiť na čo psík lepšie reaguje je jednoducho vyskúšať obe možnosti. Pri odmenách treba rozhodne siahať po odmenách, ktoré psík nedostáva každý deň a z ktorých nám nebude zbytočne priberať, pretože pre začiatok ich budeme potrebovať naozaj veľa. Ak si myslíte, že Vám psík bude pracovať za granulky tak sa mýlite. Veď čo Vás viac motivuje - suchý rožok, alebo čokoláda? :-) Pri hračke teda pri hre so psom odporúčam mať hračky dosť dlhé a pevné. Pri tejto forme odmeny nám ide o hru so psom a o to, aby si uvedomil že je s nami zábava. Takže pokiaľ psíkovi hračku len hodíte stáva sa zábavnou hračka a vy ste v pozadí niekde zabudnutý. Ale keď sa so psíkom budete o ňu preťahovať a naháňať sa, nestane sa Vám, že akonáhle odložíte hračku, stanete sa nezaujímavým a pes prestane poslúchať. Ak máte psíka, ktorý perfektne reaguje na obe formy odmeny tak ich jednoducho striedajte. Motiváciou pre Vás bude dobrý , vychovaný a šťastný pes.
Pri výcviku psíka platí pravidlo „Radšej častejšie a kratšie ako jeden krát za deň a dlho“. Je to veľmi jednoduché – výcvik musí psíkovi spôsobovať radosť. V závislosti od plemena a veku psíka sa pohybuje cvik od 10 - 20 min, u šteniatok do 5 min a viackrát denne. Výcvik prerušíme kým to psíka ešte baví a vždy to musí skončiť jeho víťazstvom :-) U mňa jeho víťazstvo znamená Jackpot. Pokiaľ využívate hračku, tak ukončujeme hru napríklad preťahovaním pričom hračku psíkovi pustíme. Čo si na ňom môžete všimnúť je ten hrdý pocit ako vám hračku „ukradol“. Pri odmenách to zase ukončime špeciálnou odmenou ktorú sme pri výcviku nepoužili - napríklad: kúsok sušeného mäska, alebo väčším množstvom odmien.
Mali ste ťažký deň v práci a ste unavený? Tak to radšej výcvik vynechajte. Psík reaguje na Váš psychický stav a pri výcviku potrebuje Vašu pomoc, vedenie a hlavne trpezlivosť. Každá negatívna skúsenosť pri výcviku celý postup len predlžuje.
So psíkom začíname cvičiť na mieste bez rušivých podnetov a vonkajších vzruchov. Psík sa vie lepšie sústrediť a nič ho nerozptyľuje. Až keď psík perfektne ovláda povel na takomto mieste (napríklad doma) prejdeme do náročnejších podmienok ako je les, mesto, nákupné stredisko, park a podobne. Takýmto spôsobom dokážeme seba aj psíka naučiť ako reagovať v rôznych situáciách a nemusíme sa báť že nám výcvik zlyhá.
Ak má Váš psík príliš mnoho energie a nevie sa na Vás sústrediť, musíte ho pre výcvikom trocha unaviť. U psíka rozlišujeme dva druhy stimulácie - psychickú a fyzickú. Čo potrebujeme odbúrať, je práve tá fyzická. Psíka zoberte von a poriadne ho vybehajte. Pohádžte mu loptu, pohrajte sa s ním a vybláznite sa. Dokáže sa psík na Vás konečne sústrediť aspoň krátky čas? Tak teraz je pravý čas začať s cvikom.
Na záver by som rada podotkla, že pokiaľ sa psíkovi nedarí a postupuje pomaly, vôbec sa nestresujte ani nevzdávajte. Kľudne začnite znovu alebo zmeňte postup cviku. Ak sa rozhodnete, že budete mať psíka, je potrebné si uvedomiť, že ho treba aj vychovávať. To znamená, že mu musíme určiť pravidlá ktoré sa nesmú porušovať ani meniť. Čím viac času tomu budete venovať, tým rýchlejšie dosiahnete výsledok.