SuperZoo

Zariaďujeme terárium pre škorpióna

Pred nákupom akéhokoľvek zvieraťa je nesmierne dôležité, naštudovať si vopred všetky chovné podmienky. Pri nesprávne zvolených podmienkach zviera trpí, neprospieva, podlieha mnohým chorobám a môže sa stať, že uhynie.  

Tento návod považujte len za orientačný. Terárium sme zariaďovali pre druh škorpióna Heterometrus petersii, ktorého si viete zakúpiť aj v predajniach SUPER ZOO. Rôzne škorpióny môžu vyžadovať úplne odlišné podmienky na chov.

Na začiatok si pripravíme:

  • Terárium min. 30x30x30 cm, ideálne väčšie (v našom prípade 50,5x30,5x25 cm) aby sme vedeli vytvoriť teplotné gradienty
  • Substrát: rašeliník, rašelina a píniová kôra
  • Výhrevnú podložku
  • Osvetlenie – lampu + žiarovku (zvolili sme len 25 W Daylight žiarovku na osvetlenie, výhrev zabezpečuje výhrevná podložka)
  • Úkryty a dekorácie – kokosová škrupina, dekoračný koreň ktorý tiež plní úlohu úkrytu a dekoračná liana
  • Na kontrolu teploty a vlhkosti, digitálny teplomer s vlhkomerom
  • Miska na vodu, rozprašovač na udržiavanie požadovanej vlhkosti

Krok 1.

Pripravíme si miesto na terárium. To by nemalo byť v blízkosti okna, aby nedochádzalo k prehrievaniu, ani blízkosti dverí, kde hrozí prievan. Terárium rozbalíme a opláchneme čistou vodou, aby sme ho zbavili rôznych prachových nečistôt.

Krok 2.

V nádobe alebo vedre zmiešame základný substrát v pomere 1:2:1. Jeden diel rašeliníka, 2 diely rašeliny a 1 diel píniovej kôry. Z rašeliníka a píniovej kôry si dáme časť bokom ešte pred miešaním na neskoršie použitie.  

Krok 3.

Premiešanú zmes rozprestreme na dno terária vo výške min. 5 cm.

Krok 4.

Na povrchu substrátu vytvoríme vlhké miesto za použitia zvyšného rašeliníka. Na zostávajúcu plochu terária vysypeme zvyšnú píniovú kôru, ktorá vytvrí vrstvu zabráňujúcu rýchlemu presychaniu substrátu zadržiavaním rýchleho odparovania vody.

Krok 5.

Na dno terária pripevníme výhrevnú podložku a odskúšame jej funkčnosť. Terárium zariadime úkrytom (kokosový orech a dekoračný koreň). Môžme vložiť aj dekoračnú lianu. Pri použití dekorácie vždy dbáme na to, aby bola dobre položená, upevnená, nevedela zraniť živočícha ale zároveň mu poskytovala dostatok miesta na úkryt. V tomto kroku sa fantázii medze nekladú a môžete použiť dekoráciu, ktorá sa Vám páči ak spĺňa vyššie uvedené podmienky. Nezabudneme vložiť misku na vodu.

Krok 6.

Na terárium nainštalujeme osvetlenie, ktoré môžme zapojiť na spínacie hodiny. Doplníme teplomer/vlhkomer. Takto zariadené terárium by sme mali na deň, dva odskúšať, aby sme sa uistilli, že v ňom máme vhodnú teplotu a odsledovali si, ako sa nám drží vlhkosť. Keď sme si istí, že všetko funguje, môžeme si ísť zakúpiť škorpióna a vložiť ho do terária.

Krok 7.

V správne založenom teráriu sa bude Vášmu miláčikovi dobre dariť. Prvý týždeň po prevoze bude v strese z nového prostredia, doprajte mu preto kľud a zbytočne ho nevyrušujte. Neskôr sám začne terárium skúmať.

Samotné aj keď správne zariadené terárium je však len začiatok Vašej cesty. Každému zvieraťu je potrebné čo najvernejšie nasimulovať jeho prirodzené podmienky. Len neustálym štúdiom a starostlivosťou mu budete vedieť podmienky v teráriu upravovať správne a Vaše zvieratko bude mať u Vás dlhý a spokojný život.

Milan Oselský, garant SUPER ZOO pre teraristiku a chov exotických zvierat


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho ďalej!

Ďalšie články Začíname s teraristikou